Bireysel performans ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişki: Kamu bankasında bir araştırma
Individual performance and the relationship between employee motivation: A research in public bank
- Tez No: 405617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma ile bireysel performans ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın uygulama alanını Türkiye finans sektöründe yer alan bir kamu bankası oluşturmuştur. Bu kapsamda bankadaki servis görevlisi, servis yetkilisi, yönetmen yardımcısı, uzman yardımcısı, uzman ve yönetmen olarak görev yapan işgörenlere bir anket formu uygulanmıştır. Farklılaşmanın ne düzeyde olduğu; Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi ile analiz edilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak; işgörenlerin motivasyon düzeyinin performansa göre farklılaştığı ve işgörenlerin unvan, cinsiyet, yaş, kıdem, medeni durum ve pozisyon değişkenlerinin motivasyon düzeyinin performans ile ilişkisini etkilediği tespit edilmiştir. Taşıdığı risk ve yoğun çalışma temposuyla diğer birçok sektördeki çalışanlardan daha ağır çalışma koşullarına sahip olan banka çalışanlarının, kendilerine uygulanan performans kriterlerine ilişkin algıları, bu kriterlerin motivasyona etkileri ve bunun kamu bankası çalışanları üzerindeki etkisi önemli bir konudur. Bu çalışma ile elde edilen verilerin, bankacılık sektöründe çalışanların motivasyonunu artırıcı önlemlerin alınmasında önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study sets out to explain individual performance and the relationship between employee motivation. Application field of the study was a public bank in Turkish financial sector. Within the context of this study, a questionnaire form was applied to those in charge of serviceman, service representative, floor manager, specialist helper, specialist and manager. The level of differentiation was examined by means of Mann Whitney U test and Kruskall Wallis H test. The level of significance was taken as 0,05. The result of the study suggests that the motivation level is related to in-service training perceptions for all employees. That relationship is affected by degree, sex, age, length of service, marital status and organizational position. Perception of bank employees, regarding the performance criteria applied on them, the effect of these criteria on their job motivation and the comparison of these from the viewpoint of public bank employees are important subjects on which great emphasis must be put. It is considered that data obtained with this study will contribute greatly to take necessary precautions increasing the motivation of employees of the banking sector. Data in this research are obtained by survey method.