Uluslararası sermaye hareketlerinin Kazakistan ekonomisi üzerindeki etkileri
The effects of the international financial movement on economy in Kazakhstan
- Tez No: 405618
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YALÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gelişmekte olan ülkeler için yabancı yatırımlardan beklenen en önemli katkı, ülkenin ticari dengesinin ve ekonomik büyümenin sağlanmasına yardımcı olmasıdır. Yabancı yatırımlar ile iktisadi büyüme arasındaki ilişkiyi araştıran ampirik çalışmalar; sermaye hareketlerinin bazı gelişmekte olan ülkelerde oldukça yüksek oranda ekonomik büyümeye neden olduğunu, bazı ülkelerde de ekonomik krizlerin çıkmasına zemin hazırladığını göstermiştir. Bu çalışmada Kazakistan'da yabancı yatırımların özellikle doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla 2005– 2014 yılları arasındaki GSYİH, gayrisafi sabit sermaye birikimi, kamu harcamaları, dış ticaret ve yabancı yatırımlara ilişkin üç aylık veriler kullanılarak Kazakistan'da uluslararası yabancı yatırımlar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki test edilmiştir. Analiz, durağanlık sınamasından başlayarak, Granger anlamda nedensellik testi, VAR uygulaması, Etki-Tepki fonksiyonları, Varyans ayrıştırması ile son bulmuştur. Granger nedensellik yaklaşımı çerçevesinde yapılan analizler sonucunda Kazakistan ekonomisinde, büyümenin Granger anlamında tek nedeni açıklık olarak görünmektedir. Yabancı yatırımların büyümeyi etkilediğine dair örneklere nedensellik sınamasında rastlanmamıştır. Öte yandan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi görülmemiştir. Anahtar Kelimeler : Uluslararası sermaye hareketleri, ekonomik büyüme, Kazakistan ekonomisi, Granger Nedensellik, Var Yöntemi
Özet (Çeviri)
The most important contributions of foreign investments to developing countries are improving the economic growth and trade balances. The high growth rates and large domestic markets represents the most important features of developing countries attractiveness for foreign direct investment. The empirical literature that investigates the relationship between foreign direct investments on economic growth indicates that foreign invesments has a strong positive effect on economic growth. However, some empirical literature reveals contrary finding, according to these studies foreign investments prepare grounds for economic crisis in developing countries. The purpose of this study is to research whether there is a relationship between economic growth and foreign direct investment with other variables in the Kazakh case. Granger causality and Var method have been used in this thesis. The Var model was formed for Kazakhstan and includes 2005-2014 Kazakh quarterly data for testing these methods. Gross domestic product, gross fixed investments, government final consumption expenditure, openness, foreign investments have been used as variables in the model. The results of the analysis of Granger causality approach have showed that only openness cause economic growth in Kazakh economy. There are not any samples showing that foreign investments affect the growth in causality framework. Key Words : International Capital Flows, Economic Growth, The economy of Kazakhstan, Granger Causality, Var Method