Portföy risk ölçütlerinin ve performanslarının karşılaştırılması: BİST 100'de bir uygulama
Measures comparison of portfolio risk and performance: An application in BIST 100
- Tez No: 405626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde tüm dünyada yaşanan küreselleşme süreci, yatırımcıların yatırım kararı verirken etkinliğini zorunlu kılar. Yatırım kararlarında portföy seçimi büyük önem taşımaktadır. Yatırımcıların finansal kararlarında dikkate almaları gereken önemli bir ölçüt risk faktörüdür. Bu çalışmada, modern portföy yaklaşımının varsayımları ve literatürde portföy yönetiminde önerilen dağılım ve önce güvenlik risk ölçütleri temelinde Borsa İstanbul'da (BİST 100) işlem gören hisse senetlerinden en az risk ile hedeflenen getiri düzeyinde eşit getiriye sahip optimum portföyün oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu amaçla BİST 100'de işlem gören hisse senetleri içerisinden 8 hisse senedi rastgele portföy örneklemi seçilerek hangi risk ölçüsünün en iyi olduğuna ilişkin karar vermede uygulama gerçekleştirilmiştir. Hisse senetlerinin 07.05.2011 - 25.12.2014 tarihleri arasındaki 1329 günlük getirileri kullanılarak risk ölçüleri için optimizasyon modelleri kurulmuş böylece etkin portföyler belirlenmiş ve yatırım performansının riske dayalı getiri bakımından iyi olduğunu göstermekte kullanılan Sharpe oranıyla risk ölçüleri baz alınarak oluşturulan portföy seçim modelleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Daha sonra performans ölçütleri karşılaştırılarak, belli bir beklenen getiri seviyesinde riski en düşük olan optimal hisse senedi seçilir.
Özet (Çeviri)
Speeding up the pace of development is possible through increasing financial sources, turning personal savings into more profitable investments, and giving major role to capital markets in the financial markets of developing countries. In the era of globalization, today obliges many investors to be more efficient while making investments. Selection of the portfolio is an important element in investment decisions. Now, portfolio management are indispensible in investment process. Risk factor is a major criteria that must be considered by investors in their financial decisions. This study examines two basic theories of asset pricing: Capital Asset Pricing Model and Arbitrage Pricing Theory. Theories are examined relationship between risk and return. With five random portfolio samples which are include eight stock in ISE, we carried out 8 applications to decide which is the best measure of risk. Using 1329 daily returns from 07.05.2011 – 25.12.2014 of stocks optimization models have built, thus efficient portfolios have determined. On the basis of risk adjusted return on the investment of performance the Sharpe ratio which may represent the best is used to compare portfolio selection models with each other. The results of the carried out using the data of daily return is evaluated the Sharpe ratio, which is a measure of portfolio performance, for the safety first risk measure gives higher results than dispersion measures. Then, by comparing the performance measures, the expected return low risk stock that is optimal at a certain level is selected.