Portföy seçiminde portföy performans ölçütlerinin başarı değerlendirmesi
Evaluation of portfolio performance criteria on portfolio selection
  1. Tez No: 426452
  2. Yazar: NAGİHAN YAYALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Portföy yönetiminin nihai amacı gereği yatırımcılar, ellerinde bulundurdukları fonları, mevcut finansal varlık alternatifleri arasında, belirli bir risk düzeyinde en yüksek getiriyi sağlayacak şekilde veya belirli bir getiri düzeyinde en az riski sağlayacak şekilde tahsis ederek çeşitlendirme ya da optimizasyon yoluyla, sistematik olmayan riski minimize etmeye çalışmaktadırlar. Bu amaçla yapılan varlık dağıtımı, yatırım amaçlarına göre farklı varlık sınıfları arasında yatırımcının servetini nasıl dağıtacağına karar verme sürecidir. Bu süreç içerisinde, yatırımcının portföyünü oluştururken hangi finansal varlıklara yatırım yapacağına karar vermesi kadar bu varlıklara yapılacak olan yatırım oranlarını da belirlemesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle oluşturulan portföylerin performanslarının ve getirilerinin yüksek ya da düşük çıkmasının asıl nedenlerini ortaya koyabilmek amacıyla, portföyün performansının nasıl ölçüleceği ve daha sonra riske göre düzeltilmiş performansın nasıl ölçüleceği konusu üzerinde belirli portföy performans ölçütleri belirlenmiştir. Bu çalışmada, BIST 30 endeksinde yer alan 22 adet pay senedi ile Markowitz Ortalama Varyans Modeli'ne göre oluşturulan portföylerde, Sharpe Fama, M2 ve VaR portföy performans ölçütleri kullanılarak, çalışma kapsamında belirlenen altı adet yatırım kısıtı gruplarına göre“bireysel”ve“karşılaştırmalı”olarak portföy performans değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgular, bu yatırım kısıtı grupları çerçevesinde iki kategoriye ayrılmak suretiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the ultimate goal of portfolio management, the investors try to minimize the unsystematic risk by optimization or by varying their funds at hand by distributing them among the current financial assets to get the highest return at a certain level of risk; or to get a certain amount of return at the lowest level of risk. Asset allocation made for this purpose, is the process of investors' deciding how to distribute their wealth among different asset classes according to their investment objectives. In this process, while creating their portfolio, to decide which financial assets the investor will invest in as well as to set up the rate of investment to be made to these assets is of utmost importance. Therefore, to reveal the real causes of high or low results of the performance and returns of created portfolios, certain portfolio performance measurements have been defined on how to measure the portfolio's performance and then how to measure adjusted performance according to the risk. In this study, by using the Sharpe Fama, M2 and VaR portfolio performance criteria,“individual”and“comparative”portfolio performance evaluation has been done on six investment restriction group determined under this study within the portfolios created according to Markowitz Mean Variance Model with 22 stock within BIST 30 index. The findings obtained at the end of the study have been evaluated by dividing into two groups within the framework of this investment constraint groups.