Marka yaratma süreci ve Yenipazar ilçesi için bir model önerisi
The branding process and the suggested model for Yenipazar
- Tez No: 405646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez çalışmasında, tarıma dayalı bir ekonomisi olan Yenipazar'ın mevcut durumunu ortaya çıkarıp yeni ve odaklanılacak gelişme alanlarını belirlemek ve belirlenen hedeflere ulaşılmasını sağlayacak bir yol haritasını ortaya çıkarma çalışmaları anlatılmaktadır. Rekabetçi bir dünyada, yaşadığımız yerin kültür varlıklarını ve doğallığını koruyarak, hem hane halkı gelirlerini arttırmak hem de kente kimlik kazandırmak ve farklılaşmak önem kazanmaktadır. Son yıllarda ürünler ve hizmetler dışında belirlenen hedeflere ulaşmak için kentlerin de markalaşması önem kazandığından çalışmada öncelikle marka kavramı tanımlanmıştır. Daha sonra, uzun soluklu bir çalışma gerektiren ve ürün pazarlamasına göre daha karmaşık bir süreç olan şehir markalaşması kavramı altında ilçenin konumlanacağı alan ve örnek alınacak modelin manifestosu anlatılmıştır. Bu bağlamda, bir grup İtalyan'ın kendi yerel mutfaklarını korumak adına başlattığı“Slowfood”ve bu kavramdan esinlenerek bir yerel kalkınma modeli haline gelen“Cittaslow”hareketi incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ilçenin mevcut değerleri ve ihtiyaçlarını belirleyecek katılımcı vizyon çalışmaları ve önerilen model doğrultusunda yapılan çalışmalar örneklenmiştir. Uygulanan model ile Yenipazar ilçesinin hak ettiği imaja kavuşması ve tarım ve turizm sektöründe rekabetçi konuma gelebilmenin koşullarını yaratarak marka şehirlerden birisi olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the studies which determine new and suggested development areas to focus on by analyzing the current status of Yenipazar which has an economy based on agriculture and which provide a guide making the determined goals be achieved. In a competitive world, the importance of both improving house income and making the city gain an identity and being differentiated by protecting cultural possessions and naturalness of the region where we live increases. The brand concept is defined firstly in the study due to the fact that branding of the cities has gained importance in last years in addition to products and services in order to achieve the goals. Then, the region where the city is located and the manifesto of the model which is taken as the guide are explained in accordance with the city branding concept which requires long term studying and which is a more complicated process than product marketing. In this sense,“Slowfood”which a group of Italian people started in order to preserve their own local food culture and“Cittaslow”which has become a local development model by being inspired by“Slowfood”are analyzed. In the implementation section of the thesis, vision activities which determines the current values and needs of the district and encourages to participate in and studies which are conducted in accordance with suggested model are exemplified. By the implemented model, the goal that the district“Yenipazar”gains its deserved image and becomes one of the city brands by creating conditions of having a competitive position in agriculture and tourism sector is aimed.