Konaklama işletmelerinde dış kaynak kullanımı (outsourcing) ve Ankara ilindeki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama örneği
Outsourcing in accomodation businesses and an application example for four and five star hotels in Ankara
- Tez No: 405647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı konaklama işletmelerinde dış kaynak kullanımının işletme üzerindeki etkileri, nedenleri ve riskleri hakkında bilgi vermektir. Ayrıca çalışma, dış kaynak kullanımı sürecinin konaklama işletmeleri faaliyetlerine nasıl uygulandığını, süreçlerin nasıl yönetildiğini veya yönetilmesi gerektiğini açıklamayı hedeflemektedir. Verilen bu bilgiler literatür araştırması ve konaklama işletmeleri ile yapılan görüşmeler ile desteklenmektedir. Konaklama işletmelerinin ülkedeki öneminin artması, rekabeti de beraberinde getirmektedir. Rekabetçi ortam ve değişen küresel koşullar bu işletmelerin yeni yetenekler geliştirmelerine ve/veya olan yeteneklerini daha verimli bir şekilde yerine getirmelerini gerektirmektedir. Bu hedeflere ulaşmak için konaklama işletmeleri farklı yönetimsel uygulamalar geliştirmektedir ve bu uygulamalardan birisi de dış kaynak kullanımıdır. Dış kaynak kullanımı“bir işletmenin kendi bünyesinde yapma imkânı olan veya olmayan işlerin belirli bir bölümünün veya tamamının, daha uzman, harici bir kaynağa devredilmesidir”şeklinde tanımlanır. İşletmeler bu yöntem ile, kendi temel yeteneklerine odaklanarak ve temel yetenekleri dışındaki alanlar için uzman şirketler ile çalışarak, diğer işletmelere karşı önemli bir avantaj elde edebilirler. Çalısmanın birinci bölümünde dış kaynak kullanımı kavramı üzerine yoğunlaşılmış, kavramın ortaya çıkışı, kavram üzerine geliştirilmiş yaklaşımlar, dış kaynak kullanımının türleri, temel nedenleri ve riskleri, ve karar süreci gibi konulara detaylı olarak değinilmiştir. İkinci bölümde ise, konaklama işletmeleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde konaklama işletmelerinin tanımlanmış ve dış kaynak kullanımının konaklama işletmelerindeki bölümler ve hizmet alanları açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Konaklama işletmelerindeki bölümlerin dış kaynak kullanımı ile ilişkileri hakkında ayrı başlıklar altında detaylar verilmiş, bölümler özelinde dış kaynak kullanımının nedenleri ve risklerine değinilmiş ve bu konularda günümüze kadar yapılmış akademik çalışmaların bir bölümüne yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Ankara'da faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri ile yüz yüze yapılan görüşmelere yer verilmiştir. Bu görüşmelerle otel işletmelerinin dış kaynak kullanımı kavramına bakış açıları, hangi faaliyetler için dış kaynak kullanımını tercih ettikleri, tercih etme veya etmeme sebepleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to provide information about effects, reasons and risks of outsourcing in the accomodation businesses. Additionally the work aims to describe how the outsourcing process is applied to business activities and how these processes are or should be managed. The provided information is supported by literature and discussions with accomodation businesses. As the importance of accomodation businesses improves in the country, the competition also increases. The competitive environment and everchanging global conditions necessitate these businesses to establish new abilities and/or to implement existing abilities in a more effective manner. In order to achieve these goals, accomodation businesses develop different administrative applications and one of these applications is outsourcing. Outsourcing is defined as delegating all or a part of a work to a more specialized external source, regardless of whether doing the same work by means of internal sources is possible. By focusing on fundamental functionalities and working with specialized companies in fields that are outside of its specialization, businesses can obtain a significant advantage over other businesses. The first chapter of this work deals with the concept of outsourcing and explains in detail the emergence of this concept, developed approaches of the concept, types of outsourcing, fundamental motivations and risks, and subjects such as the decision process. The second chapter explains accomodation businesses. This chapter defines accomodation businesses and evaluates outsourcing in terms of accomodation business departments and service fields. Details of accomodation business departments and their relationship with outsourcing are provided under seperate headers, motivations and risks of outsourcing are explained specific to the departments, and references to earlier academic work on the subject is supplied. The last chapter of the work offers face-to-face interviews with 4 and 5 -star hotels in Ankara. By means of these interviews, the intention is to determine the view of hotel administrations on the outsourcing concept, the hotels' preferences over which services to outsource, and the reasons behind decision making processes for outsourcing.