Örgütsel sessizliğin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisi
Effect of organizational silence on organizational commitment and job satisfaction
- Tez No: 405653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde gittikçe artan rekabet ortamında insan kaynaklarının önemide artmaktadır. Örgütler insan kaynaklarını verimli bir şekilde yönetebilmek için örgüt içerisinde olumsuz etmenleri ortadan kaldırmalıdır. Örgütsel sessizlik kişilerin örgüt içerisinde meydan gelen olaylar karşısında tepki vermemesi, olumsuzlukları üstlerine iletememesini kapsamaktadır. Örgürsel sessizlik örgütler için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. İş tatminsizliği, örgütsel bağlılığın azalması bu olumsuz sonuçlara birer örnektir. Bu araştırma devlet üniversitelerinde idari personel üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı; örgütsel sessizlik, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişki yapılarının araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak örgütsel sessizlik, örgütsel bağlılık ve iş tatmini hakkındaki alanyazın incelenmiştir. Araştırmadan 314 idari personele ulaşılmıştır. Araştırmada t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre örgütsel sessizlik, örgütsel bağlığı ve iş tatminini negatif yönde ve anlamlı olarak etkilemektedir. Örgütsel bağlılık ise iş tatminini olumsuz yönde ve anlamlı olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In the ever-increasing fierce competitive settings, the importance of human resources is also on the increase. Organizations should eliminate the unfavourable elements in order to manage the human resources in an efficient manner. Organizational silence encompasses the individuals' irresponsiveness and break down in communicating the unfavourable events to the superiors. Organizational silence brings about adverse results. Job dissatisfaction and reduction in organizational commitment are cases in point. This study was carried out over the administrative staff of state universities. The main objective of this study is to examine the correlation structures occurring between organizational commitment and job satisfaction. To serve this purpose, related literature on organizational silence, organizational commitment and job satisfaction was examined. The number of the participants is 314 administrative staff. In the study, t-test, one-way variance analysis (ANOVA), correlation and finally regression analyses were performed. The results of the analyses suggest that organizational silence have significant and negative effect on organizational commitment and job satisfaction, and similarly organizational commitment has a significant and negative effect on job satisfaction.