Macaristan balad örnekleriyle Türk halk müziği örneklerinin karşılaştırılması
Comparison of Turkish folk music of Hungary balad example example
- Tez No: 405655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada karşılaştırmalı halkbilimi kuramından yola çıkarak çoğulcu yaklaşımla ele aldığımız Macar halk baladları ile türküler motif, tema ve biçim yönünden benzer ve farklı yönleriyle karşılaştırılmıştır. İşlevsel kuram ve kültürel bellek kapsamında değerlendirilen Macar baladları ile türkü örnekleri tezin ilk bölümünde örnek metinlerle açıklanmıştır. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda, metinlerde tarihsel süreç, edebi değer, yapı ve içerik bakımından benzer ve farklı yönlerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmada amaç müziğin insanlar üzerindeki ruhsal ve psikolojik etkisinden çok işlevsel yönü, yani ezgi, ritim ve armoniyle örülü bir metnin formlara bürünerek vücut diliyle vermek istediği mesajı bağlamsal kalıplarla açıklamaktır. Modernleşen dünyada tek tipleşen toplumların kültürlerinden farklı olarak belirli kalıp davranışlar çerçevesinde tekrarlanan halk inançları müziğin işlevsel gücünden yararlandığı görülmüştür. Kültürel bellek aracılığıyla kendi değerlerini ileti olarak geleceğe aktaran baladlar ve türküler geleceğin dinamik ürünleri olarak halk dimağında her daim yaşayacak ve yaşatılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, starting from the theory of comparative folklore pluralistic approach that we have dealt with the Hungarian folk ballad motifs, themes and formats in terms of similarities and differences are explained with sample text. The evaluation of the data obtained as a result of historical processes in the texts, literary value, in terms of structure and content of the similarities and differences have been identified. In this study, spiritual and psychological effect of music on people that are very functional melodies, rhythms and interwoven with Armour, assuming the form of a text message that you want to give your body language to explain the context to die. Modernizing the world's only typified societies culture unlike certain mold behavior in the context of repeated folk beliefs of the music functional leveraging the power of folklore elements and transmit to future generations cited as instrumental in the ballads and songs of the future dynamic products as people say mağında always live and will live.