Evliya Çelebi Seyahatnâmesi'nde Türk hamamları
Turkish baths in Evliya Çelebi's Book of Travels
  1. Tez No: 405654
  2. Yazar: CİHAN ERDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi'nde yer alan hamamlar ele alınmıştır. Türk kültüründe hamamlar tarih boyunca yalnızca yıkanma ihtiyacının giderildiği mekânlar değil aynı zamanda sosyal ihtiyaçların giderildiği bir kurum olmuştur. Bunun yanı sıra hamam çevresinde toplumsal kutlamalardan, kullanılan malzemelere, çalışanlara kadar zengin bir kültür oluşturmuştur. Bu minvalde ele alınan bu çalışmanın amacı Evliyâ Çelebi Seyhatnamesi'nde yer alan hamamlar ve onların çevresinde şekillenen kültürün tespit edilmesi olmuştur. Yapılan çalışma hamamların günümüzde sadece mimari yapılar olarak değil çevresinde şekillenen kültürle birlikte yok olduğunu göstermiştir. Bu meyanda hamamların sosyal bir kurum olduğu ve bütüncül bir yaklaşımla çevresinde şekillenen kültürle birlikte ele alınıp incelenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, public baths in Evliya Çelebi's Book of Travels (Seyahatnâme) are analyzed. Public baths or Turkish Baths have been used not only for personal cleaning but also for social purposes in the Turkish culture. In addition, a rich culture has been formed around the concept of Turkish Baths with social celebration events, construction materials and bath workers. Within this scope, the objective of this study is to determine public baths and related culture in Evliya Çelebi's Book of Travels. As a consequence of this study, it is identified that public baths and the culture vanish gradually. In this regard, it is stated that public baths are social institutions and they should be examined with a holistic approach by taking the culture into account.