Tarihsel süreç içerisinde ve günümüzde kadına yönelik şiddet
Today in historical process and women against violence
  1. Tez No: 405678
  2. Yazar: OKAY GÜRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÜL AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada; önce ilkçağlarda toplum içerisinde önemli bir konuma sahip olan kadının, daha sonraları mülkiyetin ve günlük hayattaki faaliyetlerle ilgili görev paylaşımının ortaya çıkması ile birlikte önemini yitirmesi, tek tanrılı dinlerin, toplumdan topluma farklı yorumlanması, gelenek görenekler ve erkeklerin ataerkil anlayış ile kadınların kendi istekleri doğrultusunda hareket etmesini istemeleri, günümüzde uluslararası ve ulusal yaptırımların olmasına rağmen kadınların şiddete maruz kalmaları ve şiddetin nedenleri incelenmiş, toplumsal cinsiyet kavramı açıklanmış, kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla çıkarılmış uluslararası sözleşmeler ve kanunlara yer verilmiş, özellikle 6284 sayılı Ailenin Korunmasına ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna yönelik eleştiriler belirtilmiş, bu çalışma çok yönlü söz konusu sorunun irdelenmesi ve çözümü amacıyla kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, first ages in the society in an important position in women with, then the property and the daily life activities related tasks sharing the emergence of importance with to lose their monotheistic religions, from one society to different interpretation, traditions and customs of men and patriarchy with an understanding of the woman's own demands in accordance with to move not as a result of the status of women today, national and international of sanctions although women's of exposure to violence and the causes of violence are examined, versatile this issue be examined and solutions for the purpose has been written.