Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecinde insan kaynakları yönetiminde ortaya çıkan değişimler ve Türk kamu yönetiminde insan kaynakları yönetimi anlayışı
The changes occuring in the human resources management in the change over process from industrial society to information society and the understandi̇ng of human resources management in Turkish public administration
- Tez No: 405679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKÇAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
''Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecinde insan kaynakları yönetimi'nde ortaya çıkan değişimler ve Türk Kamu Yönetimi'nde insan kaynakları yönetimi anlayışı'' olarak belirlenen bu çalışmada, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçen süreç içerisinde insan kaynakları yönetimi anlayışında ortaya çıkan değişimlerin irdelenmesi ve Türk Kamu Yönetimi'ne yansıması üzerinde durulmaktadır. Bu çalışma çerçevesinde öncelikle yönetim kavramı ve özellikle endüstri devrimi sonrasında geçirdiği değişim ele alınmıştır. Sonrasında ikinci bölümde insan kaynakları kavramı ve fonksiyonları ile ilgili literatür incelemesine dair bilgiler aktarılmaktadır. Üçüncü bölümde ise öncelikle kamu yönetimi kavramı ve kavramın çerçevesi ele alınmıştır. Sonrasında, Türk Kamu Personel Yönetimi kavramı ve sistemi ile ilgili bilgiler ortaya konmuştur. Bu çerçevede Türk Kamu Personel Rejimi incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda elde edilen literatür bilgileri, anlayışın ortaya konulabilmesi amacıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Analysing the changes occuring in the understanding of human resources management and its reflection to Turkish Public Administration in the change over process from industrial society to information society is emphasized in this study identificated as ''The changes occuring in the human resources management in the change over process from industrial society to information society and the understanding of human resources management in Turkish Public Administration''. Within the frame of the study it has been dealt with primarily the administration concept and particularly its change after the Industrial Revolution. In the second chapter, information concerning literature review related to human resources concept and its functions has been relayed. In the third chapter, it has been addressed to the public administration concept and the frame of the concept. In that vein the information regarding the concept and the system of Turkish Public Personnel Administration is presented. In this present study it has been intended to indicate the applications of human resources administration which have gone through various changes during the period of time when the change over process from industry society to information society and subsequently how it was detected by Turkish Public Administration. In this context Turkish Public Personnel Rejime has been examined. The literature information that is attained as a consequence of this study has been assessed on the purpose of presenting the understanding.