Türk Anayasa yargısında yargısal denetimin sınırları
The limits of the judicial review in the Turkish Constitutional Turkish
  1. Tez No: 405697
  2. Yazar: SELAHATTİN KAYAALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Temel hak ve özgürlüklerin somutlaşmış hali olan ve normlar hiyerarşisinde üst norm konumunda bulunan anayasanın korunması için uygulanan en güvenilir yöntem normların anayasaya uygunluğunun yargısal denetimidir. Bu denetime kısaca anayasa yargısı adı verilmektedir. Anayasa yargısı; hukuk devleti, demokrasi ve kuvvetler ayrılığı gibi temel kavramlarda belirli bir anlayışa varılması ile mümkün olmuştur. Bahse konu kavramlara verilen anlamların değişimi anayasa yargısının varlığını zorunlu kılmıştır. Tezimiz yedi ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak anayasa yargısı ve Türk anayasa yargısına değinilmiştir. Diğer bölümlerde ise denetime tabi diğer normlar ve Anayasa Mahkemesinin denetimdeki sınırı hususu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most reliable method for he protection of the constitution, which is the embodiment of fundamental rights and freedoms and the top position in the hierarchy of norms, is the review of the confırmity of norms with the constitution. This review is called constitutional review in short. After reaching a certain understanding in basic concepts such as the rule of law, democracy and the separation of powers; the constitutional jurisdiction has been possible. Due tothe change of the meaning given to the said concepts, the presence of the constitutional jurisdiction hasbeen mandatory. This thesis consist of seven main chapters. In the other chapters other norms subject to inspection and the Constitutional Courts margin of apprecation during reviews were examined.