Plevral sıvıların ayırıcı tanısında medikal torakoskopi (Plöroskopi)'nin etkinliği ve güvenilirliği
Effectiveness and safety of medical thoracoscopy (Pleuroscopy) in differential diagnosis of pleural effusions
- Tez No: 247066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL KITER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Plevral efüzyonların ayırıcı tanısında kullanılan medikal torakoskopinin etkinliğini ve güvenilirliğini incelemek ve ülkemizde sayılı birkaç merkezde yapılan, kliniğimizde de yeni başladığımız bu uygulama ile ilgili deneyimlerimizi derleyerek ileriki dönemlerde daha iyi sonuçlar alınması için bir temel oluşturmak.Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, 18 Haziran 2007 ? 31 Aralık 2008 tarihleri arasında Göğüs Hastalıkları Servisinde yatan ve hastanemizin başka bölümlerinde yatıp Göğüs Hastalıkları tarafından konsülte edilip medikal torakoskopi yapılan hastaların bilgilerini toplama şeklinde yapıldı. Hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıkları ve tanısaya yönelik bulguları incelendi.Bulgular: Medikal torakoskopi yapılan 39 hastanın 12'si (%31) kadın, 27'si (%69) erkek ve ortalama yaşları 63,2±10,99 yıldı. Ondokuz medikal torakoskopi sağ plevral efüzyon nedeni ile 21 medikal torakoskopi ise sol plevral efüzyon nedeni ile yapılmıştı. Hastalar 13,75±6,77 gün yatmışlardı ve 6,93±4,02 gün toraks tüpü ile takip edilmişlerdi. Medikal torakoskopiden elde edilen plevral sıvının görünümü ile sıvı sitolojisi arasında ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effectiveness and safety of medical thoracoscopy in differential diagnosis of pleural effusions and by reviewing our experience on such a rarely performed in our country and which we have implemented recently, to provide a basis for improving the results of future performance.Material and Method: That retrospective study has been constructed by collecting data from both the patients evaluated in chest clinics and the patients from other clinics assessed via consultations who underwent medical thoracoscopy between 18 June 2007 ? 31 December 2008. Demographic features and the details in accompanying diseases and diagnostic components were studied.Results: The mean age of the 39 patients who undewent mediacal thoracoscopy, 12 (%31) of the female, 27 (%69) of the male was 63,2±10,99 years old. Right sided thoracoscopies were done in 19 patients; 21 of the thoracoscopies were left sided. Patients were hospitalized for 13,75±6,77 days and they were followed for 6,93±4,02 days with chest tube. There was no relations between the apperence of pleural fluid and cytology of each.