Bilgisayar programı imal sözleşmesi
Software development contracts
- Tez No: 405701
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FADIL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Tezin konusu“Bilgisayar Programı İmâl Sözleşmesi”dir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde konu hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu çerçevede bilgisayar, bilgisayar programı ve bilgisayar programı sözleşmeleri kavramlarına yer verilmiştir. Birinci bölümde; sözleşmelerde tip meselesi ve bu çerçevede bilgisayar program imâl sözleşmesinin hukukî niteliği ve bilgisayar programının imâli incelenmiştir. İkinci bölümde bilgisayar programı imâli sözleşmesinin kurulması, genel işlem şartlarının bilgisayar programı imâli sözleşmesi açısından değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte, ikinci bölümde tarafların hak ve yükümlülükleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise bilgisayar programı imal sözleşmesinin hüküm ve sonuçları araştırılmıştır. Burada bilgisayar programı imal sözleşmesinde ayıba ve zapta karşı tekeffülün özellikleri, sözleşmeyi sona erdiren sebepler ve zamanaşımına yer verilmiştir. Bu çalışma hazırlanırken; Türk Borçlar Kanunu, İsviçre Borçlar Kanunu ve Alman Medenî Kanunu dikkate alınmıştır. Bununla birlikte, Türk, İsviçre ve Alman Hukuku'ndaki yargı kararları ve görüşler çalışmanın hazırlanmasında göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is“Software Development Contracts”. The thesis consists of three chapters. General information about the subject of the thesis is given in the introduction. In this context, the terms of 'computer', 'computer programme' and 'computer software contracts' have important covarege. In the first chapter, the legal nature of 'software development contract' and the development of softwares in the context of the matter of type of contracts are scrutinised. In the second chapter, establishment of 'Software Development Contracts' and standard terms are exemined in the aspect of 'Software Development Contracts'. In addition, in the second chapter, rigts and obligations of the parties are covered. In the third chapter, provisions, effects and results of software development contracts are enquired. In this part, warranter and quite enjoyment, the reasons of termination, lapse of time of software development contracs are included. In the preperation of this study, the Turkish Code of Obligation, the Swiss Code of Obligations and the German Civil Code are taken into considiration. In addition judicial decisions and opinions in Turkish, Swiss and German Law are considered and take part in the study.