Halkevlerinin kısa süreli dergilerinde halk bilimi çalışmaları
Folklore studies in the short term magazines of public houses
  1. Tez No: 405708
  2. Yazar: HATİCE ÖKSÜZ HAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖCAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Education and Training, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Cumhuriyetin kurulması ile hızlı bir toplumsal değişim sürecine ihtiyaç duyulmuştur. Cumhuriyetin istediği nitelikte bireyler yetiştirmek üzere inkılâplar yapılmış, birçok yeniliğin altına imza atılmıştır. Yapılan yeniliklerin toplum tarafından kabul edilmesi ve benimsenmesi kolay olmamış; bu süreçte toplumun eğitilmesi, yapılan yeniliklerin topluma anlatılması zorunlu hale gelmiştir. Halkevlerinin ise bu konuya süreli yayınlar ve diğer faaliyetleriyle katkı sağlamaya çalıştığı görülmektedir. Ancak bazı halkevlerinin dergileri gerek ekonomik yetersizlikler, gerekse araç gereç ve yazar yetersizliği gibi nedenlerle uzun soluklu olamamış ve yayım devamlılığı sağlayamamıştır. Çalışmamızda söz konusu yayımlar incelenerek erken kapatılma sebeplerinin neler olabileceği üzerinde durulmuştur. Bu araştırmada öncelikle Halkevlerinin kuruluşu, teşkilatlanması ve faaliyetleri incelenmiş. Daha sonra kısa süreli yayın yapan on dört halkevi belirlenerek öncelikle bu halkevlerinin genel yapısı ve çalışmalarından söz edilmiş daha sonra teze konu olan kısa süreli yayınlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A rapid social change process had to be proceeded after the Turkish Republic was founded. In order to train individuals appropriate to the demands of the Republic, many reforms were performed and lots of newness were done. The adoptation of society to this reform process was so difficult, that to explain the reforms and to train the society remained as a necessity. It is seen that, public houses had supported these efforts by periodical publications and other activities. However some of the magazines of these public houses couldn't survive for a long time because of the lack of equipment, author and economic reasons. In this study, these publications were researched and the closure reasons of these magazines were emphasized. In this study, the establishment, organisation and the activity of public houses were examined first. After determining fourteen public houses which have short term published magazines, the short term published magazines which are subjected to this thesis, were examined.