İki binli yıllar Türk sinemasında çirkinin estetiği
Ugly of aesthetics in two thousand years of Turkish cinema
- Tez No: 405716
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bir felsefi disiplin olarak estetik, insanların duygu dünyaları ile ilgili olup, insan üzerinde akıl dışı bir etki alanına işaret etmektedir. Bu alan günümüzde sinema sanatı ile etkisini arttırarak sürdürmektedir. Estetik fenomen ile insanların üzerinde oluşan etkinin sinemada nasıl meydana geldiği çalışmanın çıkış notasıdır. Sinema sanatını estetik bilimi çerçevesinde inceleyen bu çalışma, özelde estetik kategorilerden olan“Çirkinin”sinemada kullanımlarını ve Türk sinemasına olan yansımasını“Çirkin olay ve çirkin beden”kapsamında farklı bakış açılarından ele almaktadır. Çalışmada geliştirilen“Estetik Çözümleme Metodu”ile Türkiye'de iki binli yıllarda çekilmiş olan ve estetik açıdan çirkin kategorisine giren 3 ayrı film de incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Aesthetics as a philosophical discipline, which is related to man emotion world, points out that explicit of consciousness area. This area recently has been rising on its effects in art cinema. Starting point of this work is that aesthetic phenomenon, which impress on man how occurred in cinema. This work is mainly focused on art cinema on the basis of aesthetic theories in particular“ugly”as one of the categories of aesthetic. This work has been pointed out that in different views of using“ugly”in art cinema and its reflection of Turkish cinema, based on“ugly occurrence”and“ugly body”. With the“Aesthetic Analyzing Method”that is developed for this work to propose to examine three different films, which filmed around the time of two thousand in Turkey, each of these bared of aesthetic category of“ugliness”.