Gündelik hayat ve basın: Gırgır mizah dergisinde gündelik hayatın dönüşümü, 1972 - 1989
Everday life and press: The transformation of everyday life in Gırgır, 1972 - 1989
- Tez No: 405730
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışma kapsamında 1972-1989 yılları arasında yayınlanan Gırgır mizah dergisinde gündelik hayat pratiklerinin dönüşümü incelenmiştir. Gündelik hayat pratiklerini oluşturan olgu, kavram ve tanımlamaları tespit etmeyi amaçlayan bu çalışmada ayrıca Gırgır mizah dergisinin Türk Basın Tarihi'nde durduğu yeri belirlemek amacıyla Türkiye'de mizah dergilerinin gelişimi de ele alınmıştır. Gırgır, yakaladığı yarım milyonluk tiraj rakamları ile Türk Basın Tarihi'nde önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte Türk mizahının ve mizah dergilerinin mevcut anlayışını değiştirmiştir. 1970'li yıllardan itibaren Türk mizahın ve mizah dergilerinin yol haritasını“yerel mizah”şeklinde belirleyen bir yayın olarak Türk Basın Tarihi'nde yerini almıştır. Gündelik hayat pratiklerinin dönüşümünü tespit etmek amacıyla Gırgır'ın yayınlanan bütün sayıları incelenmiştir. Gündelik hayat çalışmaları noktasında Henri Lefebvre, Michel de Certeau ve Erving Goffman'ın çalışmalarından faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda gündelik hayat içerisindeki pratiklerin“zaman”,“mekan”,“etkileşim”ve“deneyim”kavramları etrafında şekillendiği gözlemlenmiştir. Bu kavramlara ilişkin tanımlamalarda meydana gelen değişimler pratiklerin dönüşümü noktasında etkilidir. Pratiklerin dönüşümünü sağlayan iç dinamiklerin yanı sıra toplumsal yapıyı sekteye uğratan dış müdahaleler de dönüşümü etkileyen unsurlardandır. 1972-1989 yılları arasında pratikleri dönüştüren belirleyici olay 1980 Askeri darbesidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the transformation of daily-life practices in Gırgır humor magazine, published between the years 1972-1989, has been scrutinized. This study aims to ascertain the phenomenon, the concept and the definition forming everyday-life practices and the space of Gırgır humor magazine in the history of Turkish press has also been handled. Gırgır has the important space in the history of Turkish press with its half million circulation. Thus, it changes the current understanding of humor magazines and Turkish humor. Its current space has been taken place as a publication which determines the route of humor magazines and Turkish humor as“local humor”since 1970s. In order to determine the transformation of daily-life practices, all publications of Gırgır have been scrutinized. In terms of daily-life studies, the works of Henri Lefebvre, Michel de Certeau and Erving Goffman are benefited. At the end of this study, it has been observed that daily-life practices gathered around the concepts of“time”,“space”,“interaction”and“experience”. The variations, taking place during the definitions of these concepts, are effective in the transformations of practices. As well as the internal dynamics, providing the transformation of practices, the external interferences, disrupting social structure, are also the facts that affecting the transformation. The 1980's military coup d'etat is the determinant incident in transforming the practices between the years 1972-1989