Mobbing (yıldırma) ve örgütsel bağlılıkla ilişkisi: Bir kamu kurumu örneğinde
Mobbi̇ng and organi̇zati̇onal commi̇tment relati̇onshi̇p: An example of publi̇c i̇nsti̇tuti̇ons
- Tez No: 405731
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İster kamu ister özel işletmeler olsun bunların en önemli amaçlarından birisi işletmeden maksimum verim alabilmektir. Bu verimi,örgüte bağlı çalışanlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple hem çalışanın hem de örgütün olumlu sonuçlara ulaşabilmesi için işletme içerisinde örgütsel bağlılığın varlığı son derece önemlidir. Böylelikle örgüt yöneticileri bu kavram üzerinde dikkatlice durmalı ve çalışanların bağlılıklarını artırabilecek yöntemler ortaya koymaya çalışmalıdır. Ayrıca bir çalışanın örgüte bağlı olabilmesi için, çalıştığı ortamda mutlu, huzurlu olması gerekmektedir. Çalışanın baskı gördüğü, küçümsendiği ya da dışlandığı gibi kendini rahatsız eden tavırlarla karşılaşması hem kendini hem de örgütü olumsuz etkileyecektir. Böylece psikolojik şiddet yani mobbinginde işletme açısından önemli bir kavram olduğu ortaya çıkmaktadır. Kısaca, mobbingin olduğu yerde örgütsel bağlılığın yok olduğu savunulmaktadır. Bu araştırmada mobbingin örgütsel bağlılığı olumsuz yönde etkilediği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important objectives of their public to be able to get private businesses Whether you get maximum efficiency from the company. This raises employee productivity depends on the organization. Therefore, the presence of both employee and organizational commitment in the enterprise to achieve positive results the organization is extremely important. Thus, methods of organization, managers should try to reveal able to increase their loyalty and employee must pay attention to this concept. Also to be connected to an employee organization, happy work environment, it must be peaceful. I persecuted the servants, who themselves face attitude as uncomfortable belittled or exclusion that will negatively affect both themselves and the organization. Thus, it appears that psychological violence that is an important concept in terms of business in mobbing. In short, where the bullying is argued there was no organizational commitment. Organizational affiliation of bullying in this study have been suggested to affect adversely.