Üst hakkı
Superface right
  1. Tez No: 405738
  2. Yazar: AYŞE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Üst hakkı, bir sınırlı aynî haktır. Üst hakkı, sahibine, başkasına ait veya kendi sahip olduğu arazi üzerinde veya altında bir yapı yapma veya var olan yapıyı koruma hakkı verir. Üst hakkı, hem kamu hukukuna hem de özel hukuka tâbi taşınmazlar üzerinde kurulabilir. Üst hakkı özellikle 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan konut ihtiyacının giderilmesi amacıyla daha yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Üst hakkı sayesinde inşaat yapmak isteyen kişiler araziyi satın almaya gerek kalmadan arazi üzerinde yapı yapabilirler. Üst hakkının kurulması, yüklü taşınmaz maliki için de yarar sağlar. Yüklü taşınmaz maliki üst hakkı karşılığında bir bedel elde edebilir. Aynı zamanda arazi üzerindeki inşaat arazinin değerini de artırır. Yüklü taşınmaz maliki hem üst hakkı bedelinden hem de arazinin değer artışından faydalanır. Üst hakkının kurulması ile birlikte arazinin üzerinde yer alan yapının mülkiyetini üst hakkı sahibi kazanır. Arazinin mülkiyeti ise, yüklü taşınmaz malikinde kalır. Bu durum, üst hakkı sona erene kadar devam eder. Üst hakkının sona ermesiyle birlikte arazi üzerindeki yapının mülkiyeti yüklü taşınmaz malikine geçer.
Özet (Çeviri)
Building right is one of the limited rights in rem. Building right entitles its holder to erect or maintain a construction above or below ground on a land which belongs either to the holder of the building right or to someone else. Building right can be constituted both on the real properties governed by public law and private law. The use of building right has become widespread especially after the World War II in order to fulfill the increasing housing needs. Thanks to building right, constructors can erect construction on a land without the necessity of buying the land. The landowner also benefits from building right, since he can receive money in return for building right. In addition, the building which is built on the land increases the value of the land. The landowner benefits from both the money given in return for building right and the increase in the value of the land. With the constitution of building right, the holder of building right acquires the ownership of the existing buildings on the land. On the other hand, the landowner remains the owner of the land. This situation remains in existence until the expiry of building right. With the expiry of building right, the ownership of the building on the land passes to the landowner.