Osmanlı Dönemi çini sanatında çini mozaik tekniği
Tile mosaic tecnique in Ottoman tile art
  1. Tez No: 405750
  2. Yazar: YUNUS EMRE KARASU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Çini mozaik tekniğinin ortaya çıkışı ve gelişimi hakkında eldeki mevcut yapılar doğrultusunda incelemeler yapılmaktadır. Ne yazık ki Moğol istilaları yüzünden İran'da Büyük Selçuklular döneminde yapılmış olan birçok yapının günümüze ulaşamadığı bilinmektedir ve sonuç olarak çini mozaik tekniğinin gelişim evrelerini tam olarak anlamak oldukça zorlaşmaktadır. İran'da ortaya çıktığı düşünülen çini mozaik tekniği asıl önemli gelişimini Anadolu'da Selçuklular döneminde yapmıştır. Anadolu Selçuklu mimarisinde yoğun olarak kullanılan çini mozaik tekniği, Osmanlı döneminde yerini yavaş yavaş renkli sır tekniğine bırakmaya başlamıştır. Osmanlı döneminde görülen çini mozaik süslemelerin renkli sır tekniği ile birlikte kullanıldığı görülmektedir. Çini mozaik tekniği farklı çini levhalardan kesilerek oluşturulduğu için oldukça büyük ustalık istemekte, renkli sır tekniği ise aynı kompozisyonu tek bir levha üzerinde yapma olağanı sağlamaktadır. Bu sebeple ilk örneklerde çini mozaik tekniği ile beraber kullanılırken daha sonra bu tekniğin yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Mosaic tiles on the emergence and development of existing structures in accordance with the present investigation is done. Unfortunately, because of Moğol invasions are known that in İran a lot of structures of Seljuks havent been reached and thus it is so hard to understand development stages of mosaic tile. Tile mosaic tecnique was thought to appear in İran, but its important development was at Anatolia Seljuks' period. Tile mosaic tecnique was intensely used at Anatolia Seljuks architecture and colured glaze tecnique slowly replaced the tile mosaic tecnique at Ottoman Period. İt is seen that Ottoman period's tile mosaic tecnique was used with colored glazed tecnique. While tile mosaic tecnique was cut from different tile plates, colored glazed tecnique was made up from single tile plate. Thus colored glazed tiles was used with tile mosaic tecnique at first examples and than it replaced tile mosaic tecnique.