Doğu Dağlık Kilikia'da tanrı ve tanrıça kültleri
The cults of gods and goddesses in Eastern Cilicia Trachea
  1. Tez No: 405752
  2. Yazar: SERAP GÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
“Doğu Dağlık Kilikia'da Tanrı ve Tanrıça Kültleri”başlıklı bu tez çalışmasında amaç, Kalykadnos ile Lamos nehirleri arasında yer alan, siyasal ve dinsel önemi olan Olba Bölgesi'ndeki Hellenleşme süreci ile ortaya çıkan Yunanlı tanrı ve tanrıçalar ile onların Roma İmparatorluk Dönemi içinde süren tapınımlarını mimari, epigrafik, plastik ve belirli nümizmatik verilerle bir araya getirmek ve tüm yönleriyle incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde, kronolojik düzen göz önünde tutularak bölgedeki tarihsel süreçler incelenmiştir. İkinci bölümde, Doğu Dağlık Kilikia'da görülen kültler ve bu kültlerin arkeolojik verilere yansımaları ele alınmıştır. Bölgede belirlenen tanrı ve tanrıçaların kimliği ile ilgili bilgiler verildikten sonra, kronolojik sıraya bağlı kalınarak, tanrı ve tanrıça kültlerinin her biri, mimari veriler, yazıtlar, heykeltıraşlık eserler ve önemli nümizmatik verilerle desteklenerek tek tek, bağımsız başlıklar altında ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Hellenistik Dönem'den itibaren katılan ve bölgedeki varlıkları bilimsel verilerle doğrulanan yabancı tanrı ve tanrıçalar ele alınmıştır. Söz konusu tanrı ve tanrıçaların tanıtımı sonrasında, bu kültlerin arkeolojik verilere yansımaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the cults of gods and goddesses starting from the process of Hellenization in Olba Region laying between Kalykadnos and Lamos Rivers. In political and religious respects, Olba Region was important in Rough Cilicia. In addition to the architectural, epigraphic and numismatic data, sculptural evidence was taken into consideration in the context of this study. In the first chapter, the historical sequence in a chronological order was given. In the second chapter, the cults and the archaeological data were presented. After the information given on gods and goddesses, architectural, epigraphic, sculptural data dealing with cults were introduced. The third chapter is on the cults of foreign gods and goddesses and reflections of them upon archaeological data.