Sosyal medya yoluyla şeref ve haysiyet üzerindeki kişilik hakkının ihlâli ve kişiliğin korunması
Violation of the right to honor and dignity through social media and the protection of personality
- Tez No: 809264
- Danışmanlar: DR. TUĞÇE TEKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Web 2.0. tabanlı internet teknolojisine geçilmesiyle, bireylerin birbirleriyle olan iletişimi ve etkileşimi, son dönemde oldukça popüler olan ve kullanıcı sayılarının milyarları aştığı sosyal medya platformları ile sağlanmaya başlanmıştır. Öyle ki sosyal medya platformları gündelik hayatın sıradan bir parçası haline gelmiştir. Söz konusu platformlar, kullanıcıların sadece birbirleriyle iletişim kurabilme imkânının ötesine geçerek yeni hobiler edinilmesine, sosyal ve mesleki bilgi ve becerilerin artırılmasına, ekonomik ve ticari ilişkilerin ulusal ve uluslararası alanda geliştirilmesine, yeni iş alanlarının kurulmasına, hatta alternatif bir medya kaynağı olarak güncel ve toplumsal olaylara ilişkin haber ve analiz yapılmasına imkân vermekte, bireysel ve toplumsal düşüncelere etki etmektedir. Sosyal medyanın sağladığı tüm bu imkânların yanında, kullanıcıların“Youtube”,“Twitter”,“Facebook”gibi mecralar üzerinden birbirleriyle kolayca iletişim kurabilme elverişlilikleri, bireylerin kişilik hakkını oluşturan değerlerden biri olan şeref ve haysiyetin son derece kolay, basit ve etkili yollarla ihlâl edilmesine sebebiyet vermektedir. Şeref ve haysiyet üzerindeki kişilik hakkı, kişinin toplumsal hayattaki yerini ve itibarını belirleyen bir hak olup, bu hakkın sosyal medya mecralarında korunması hususu oldukça önem arz etmektedir. Çalışmamızda, kişilik kavramı, şeref ve haysiyeti üzerindeki kişilik hakkına yönelen ihlâl türleri ve kişiliğin özel hukuk kapsamında korunma yolları ele alınmıştır. Bu doğrultuda sosyal medya üzerinden kişilik hakkına yönelik gerçekleştirilen saldırılar, kanun sistematiği ile uyumlu şekilde incelenmiş ve yargı kararları ile kişilik hakkının etkin koruma yollarının somutlaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the transition to internet technology based on Web 2.0, communication and interaction between individuals has become a common part of everyday life through social media platforms, which have become increasingly popular and now have user numbers in the billions. These platforms not only allow users to communicate with each other, but also provide opportunities to acquire new hobbies, increase social and professional knowledge and skills, develop economic and commercial relationships domestically and internationally, establish new business areas, and even provide an alternative source of news and analysis on current and social events, influencing individual and societal thoughts. Along with all these opportunities provided by social media, the ease with which users can communicate with each other through platforms such as YouTube, Twitter, and Facebook, has led to the easy, simple, and effective violation of the right to honor and dignity, which is one of the personality rights. Since the right to honor and dignity is a vital right that determines a person's place and reputation in society, the protection of this right in social media platforms is particularly important. Our study aims to concretize the attacks on this right through social media by providing detailed information on the scope, types of violations, and private law protection mechanisms of the right to honor and dignity within the framework of personality rights, and by examining the social media use in daily life together with the teachings and judicial decisions.