Türk şiirinde marjinal söylem ve yeraltı şiiri
Marginal discourse in Turkish poetry and underground poetry
- Tez No: 405776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER GARİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma, Türk şiirinde marjinal söylemin ve yeraltı edebiyatının ortaya çıkışını, kaynaklarını, problemlerini araştırmayı; Batı edebiyatlarındaki underground (yeraltı) literatürle bağını kurmayı, gelişimini göstermeyi, özelliklerini ortaya koymayı ve genel edebiyat anlayışı içerisindeki yerini belirlemeyi konu almaktadır. 1950'lerde Amerikan edebiyatında ortaya çıkıp diğer Batı ülkelerinde, daha sonra da Türk edebiyatında kendini gösteren yeraltı edebiyatının özelliklerini belirlemek, Türk şiirindeki gelişimini ve yayılımını tespit etmek, çalışmanın üzerinde yoğunlaştığı konuyu oluşturmaktadır. Böylece yerleşik ve yaygın edebiyatın dışında kalan bu yönelişin toplumun onaylamadığı yaşama biçimlerini kapsayıcı yanının ortaya çıkarılmasına çalışılmaktadır. Çalışma ayrıca niçin böyle bir edebiyata ihtiyaç duyulduğunun, toplum bireylerinin hangi itkiyle yeraltı edebiyatının alanına giren yaşama biçimlerine yöneldiğinin izini sürme gayretindedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to search the marginal discourse in Turkish poetry and the appearance of the Underground Literature, to search for its sources and problems, to show its progress and specifications, to determine its place within the general literature. The study focuses on revealing the features of the Underground literature that firstly emerged from The American litearature and then seemed in Western countries and Turkish literature and determining the progress and expansion of it in Turkish poetry. The tendency stays out of the settled and common literature. So we aim to reveal the inclusive side of this tendency whose life styles the nation do not approve. The study also aims to trace why such a literature is needed, on what purpose the individuals face to the lifestyles that stay within the Underground literature