Hasta-hekim ilişkisinde güven iletişimi
Trust communication in patient-physican relationship
- Tez No: 206058
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT ATABEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasının konusu ?Hasta-Hekim lişkisinde Güven letişimi? olarakbelirlenmiştir. Tez çalışması çerçevesinde gerçekleştirilen araştırmanın amacı ise AkdenizÜniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp BebekÜnitesi'ne başvuran infertil hastaların hekimleriyle olan iletişiminde güven düzeylerini ve bunuetkileyen faktörleri belirlemektir. Tez çalışması ayrıca hasta-hekim ilişkilerinde güven unsurununnasıl geliştirilebileceği yönünde öneriler sunabilmeyi de amaçlamaktadır.Bu amaçlarla uyumlu olarak konuyla ilgili literatür incelenmiş ve güvenilirliği yükseksoruları belirlemek amacıyla bir ön araştırma tasarlanmıştır. Ön araştırma için, literatürdekiaraştırmalar dikkate alınarak bir soru kağıdı oluşturulmuş ve bu soru kağıdı Akdeniz ÜniversitesiTıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran hastalarauygulanmıştır. Ön araştırma sonrasında elde edilen verilere göre uyarlanan soru kağıdına alfagüvenirlik testi yapılarak bazı sorular elenmiş ve yeniden düzenlenmiş, soru kağıdına son haliverilmiştir. Soru kağıdı bu son haliyle, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi KadınHastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Ünitesi'ne başvuran 200 hastaya uygulanmıştır.Soru kağıdına verilen cevaplardan elde edilen sonuçlara göre ortalamanın biraz üzerindebir güven puanı elde edilmiştir. Çalışmamıza katılan hastaların hekimlerine güven seviyesi (5üzerinden) ortalama 3,77 ± 0,58 olarak bulunmuştur. Bu da Akdeniz Üniversitesi Tıp FakültesiTüp Bebek Ünitesi'ne başvuran hastaların hekimlerine orta derecenin biraz üzerinde güvenduyduğunu göstermektedir. Yaptığımız araştırmada bulduğumuz sonuçlara göre, hasta-hekimilişkisinde güven düzeyi ile hastanın yaş, cinsiyet ve gelir gibi sosyo-demografik özellikleriarasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Öte yandan, literatürle ilişkidegüveni arttıran en önemli faktörlerden birisi olarak kabul edilen ?ilişki süresinin uzunluğu?, bizimçalışmamızda da hastaların hekimlerine olan güven düzeylerini arttıran bir faktör olarakbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is ?Trust Communication in Patient-Physician Relationship?.Within the framework of the thesis a research was performed aiming to define the level of trust ofthe infertile patients in communication with their physicians in Akdeniz University Faculty ofMedicine Hospital?s Obstetrics and Gynecology Section Infertility and Assisted Reproduction(Tube Baby) Unit and to determine the factors affecting this trust. The thesis also aims to providesome proposals to improve trust communication between patients and physicians.Towards these aims, the literature was examined and a pre-research was designed in orderto determine the high reliability questions. A questionnaire was developed in compliance with theliterature and this questionnaire was applied to the patients in Akdeniz University Faculty ofMedicine Hospital?s Obstetrics and Gynecology Section?s policlinic. An alpha test wasperformed in order to determine the high reliability questions, and after eliminating and revisingsome questions the questionnaire was finalized. Then, this final version of the questionnaire wasapplied to 200 patients in Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital?s Obstetrics andGynecology Section Infertility and Assisted Reproduction (Tube Baby) Unit.The findings indicate a score of slightly above the medium level trust for this study. Thepatients in our study have an average of 3,77 ± 0,58 trust level (out of 5) towards their physicians.This reveals that the patients applying to Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital?sAssisted Reproduction Unit have a trust slightly above the medium level for their physicians. Thefindings also reveled that there are no statistically significant relationships between the trust leveland other socio-demographic variables such as age, sex and income. However, in compliancewith the literature, our study revealed that ?the duration of relationship with the physician? hadbeen determined as an important factor affecting the trust level.