AISI 304 paslanmaz çeliğine bor ilavesinin işlenebilirlik parametrelerine etkisi
The effect of boron addition to AISI 304 stainless steel on machinability
- Tez No: 405854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, AISI 304 paslanmaz çeliği ve aynı çelik içerisine 10 ppm ila 40 ppm arasında bor ilave edilmiş toplamda dört farklı numune döküm yöntemiyle üretilmiştir. Farklı oranlarda bor ihtiva eden numuneler iki farklı kesici takım ile soğutma sıvısı kullanılmadan işlenmiştir. İşlenebilirlik deneyleri sabit ilerleme (0,09 mm/dev) ve dört farklı kesme hızında (140, 160, 180 ve 200 m/dk) yapılmıştır. Yüzey pürüzlülük değerinin 140 m/dk kesme hızında daha düşük çıkması nedeniyle bu hızda iki farklı kesme derinliğinde (0,5 ve 1,3 mm) deneyler yapılmıştır. İşlenebilirlik deneyleri ile bor ilavesinin işleme esnasında meydana gelen kesme kuvvetlerine ve yüzey pürüzlülük değerlerine olan etkisi incelenmiştir. Sonuçlar göre, en düşük yüzey pürüzlülük değeri ve en düşük kesme kuvveti bor ihtiva etmeyen numunede ölçülmüştür. ve bor ilavesinin kesme kuvvetlerinde artışa neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents the result of machining test of AISI 304 alloyed with Al-Ti-B at various amounts to determine the effect of their machinability. Five different groups of AISI 304 specimens alloyed with various amounts of boron were subjected to machining tests and their machinability were investigated based on surface roughness and cutting forces criteria. The machining tests were carried out with turning method at constant feed rate (0,09 mm/rev), there different depth of cut (0,5, 0,9, 1,3 mm) with constant cutting speed (140 m/min), and four different cutting speeds (140, 160, 180 and 200 m/min) with constant depth of cut (0,8 mm) without using cutting fluid. The lowest surface roughness and cutting forces was obtained with AISI 304 without boron.