Yüksek kapasiteli eşanjör tasarımı
Design of exchanger for big out put
  1. Tez No: 405901
  2. Yazar: MUSTAFA DUTUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, ısıtma sisteminde kullanılan eşanjörlerin farklı debi ve sıcaklıklardaki performanslarını inceleyerek merkezi sistemlerde kullanılmak üzere yüksek kapasiteli yerli bir eşanjör tasarımı yapmaktır. Bu amaçla mevcut ısıtma sistemleri incelenerek neredeyiz? Ne yapabiliriz? Ne gerekli? Sorularına cevaplar bulunmuştur. Bu çalışma eldeki mevcut sistemleri incelerken farklı malzemeler, farklı tasarımlar, farklı imalat yöntemlerini seçerek kıyaslamalar yapılmıştır. Ayrıca farklı debiler ve sıcaklıklar kullanılarak yanma testleri yapılıp verim değerleri alınmıştır. Oluşturulacak tasarımın uygulanabilirlik, servis edilebilirlik ve düşük maliyetli ticari bir ürün olması da gerekmektedir. Bunun için de üç boyutlu tasarımların yanında ANSYS analizleri ile sayısal modellemeler kullanılarak prototipler oluşturulup, doğrulamalar yapılmıştır. Tasarlanan eşanjörün deneylere tabi tutulması için mevcut yüksek kapasiteli bir ürün dış kısıt olarak seçilmiştir. Tasarımın ölçü kısıtları bu ürüne uygun olarak seçilmiştir ve tek değişken olarak eşanjör seçilerek yapılan tasarımın sağlıklı bir kıyaslaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study, to design a heat exchanger with height efficiency for use to central heating system and to investigate the performance in different temperature and in different flow rate of heat systems. Therefore, by investigating available heat systems and found the solutions of that questions;“Where are we? What can we do? and what do we need?”etc., are tried to be found. The comparisons of different materials, designs and manufacturing processes have been carried within this study. Moreover, different efficiency value by the test of different temperature and of different flow rate, combustion test have been done and efficiency values are gathered. New designed have to be feasible, servable, low cost and commercial product. Before the production of the prototype, 3D designed was created by means of with pro_e and ANSYS analyses. Then, numerical values and test results are compared. The commercial product was selected as outer in order to test because requirement of constrained requirements. The external constrained was fixed appropriate to this product and the only variable is the heat exchanger. Therefore, the healthy comparison was carried for this product.