İşbirlikli öğrenme yönteminin Genel fizik laboratuvarı-I dersinde öğrencilerin akademik başarılarına, laboratuvar malzemelerini tanıma ve kullanma becerilerine etkisi
The effect of cooperative learning method on students achievements, idendifications and using ability of laboratory equipments in General physics laboratory-I course
- Tez No: 406018
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalında 2012–2013 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Genel Fizik Laboratuvarı-I dersini alan 63 öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırma için, rasgele olarak 32 öğrenciden oluşan 1-A şubesi deney grubu, 31 öğrenciden oluşan 1-B şubesi ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Ders sunumları deney grubunda işbirlikli öğrenme yöntemi jigsaw tekniğine göre, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemlerine göre yapılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce uzman kontrolünde uygulama sırasında kullanılacak başarı ve beceri testleri geliştirilmiştir. Araştırmada her iki gruba da öğrencilerin deneylerle ilgili teorik bilgilerini ölçmek için başarı testi, laboratuvar malzemelerini tanıma ve kullanma becerilerini ölçmek için ise malzeme tanıma ve kullanma beceri testi ön-test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda ise aynı başarı ve beceri testleri son-test olarak uygulanmıştır. Ayrıca sadece deney grubu öğrencilerine laboratuvar becerilerinin yöntemle gelişimini ve değişimini gözlemlemek için ara test olarak bir de beceri testi uygulanmıştır. Uygulama bittikten sonra sadece deney grubu öğrencilerine, yöntemle ilgili görüşlerini almak amacıyla jigsaw görüş ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programından faydalanılmıştır. Araştırma analizleri değerlendirildiğinde işbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu karşılaştırmasında, deney grubunun kontrol grubuna göre daha başarılı olduğu ve laboratuvar uygulama becerilerinin daha çok geliştiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, uygulama sonunda kullanılan görüş ölçeğinden elde edilen sonuçlara göre, işbirlikli öğrenme yöntemi jigsaw tekniğinin öğrencilerin laboratuvar çalışmasında daha etkili bir öğrenme ortamı oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted by 63 students of Department of Science Education, Faculty of Education in Kastamonu University taking the course General Physics Laboratory-I in fall semester of the 2012–2013 academic year. 1-A consisting of 32 students as an experimental group and 1-B consisting of 31 students as a control group are selected as branches for the study. Lecture presentations were made according to cooperative learning method jigsaw technique in the experimental group and traditional teaching methods in the control group. Achievement and skill tests to be used during the practise on expert control have been developed before beginning to work on this study. Achievement test to measure the theoretical data with the experiments and skill test for the material recognition and the ability to use to measure recognition and the ability to use laboratory materials were applied to both groups of students as a pre-test in the study. At the end of the study the same achievement and skill test were applied as a final test. A skill test also was applied as a quiz to observe the changes and developments of the experimental group student‟s laboratory skills with this method. After the application only to the students of the experimental jigsaw opinions scale was applied in order to get their views on the way. The SPSS package has been utilized in the evaluation of the obtained data at the end of the study. When the research analysis is evaluated, it has been concluded that the experimental group is more successful than the control group and laboratory skills are more developed in comparison experimental group based on cooperative learning method with Control group based on traditional teaching method. In addition, it has been determined that cooperative learning, jigsaw technique, creates a more effective learning environment in laboratory studies of the students according to results obtained from view scale used at the end of the application.