Fen bilimleri öğretmenlerinin işbirlikli öğrenme yöntemi hakkındaki görüşleri
Evaluations of science teachers about cooperative learning method
  1. Tez No: 585803
  2. Yazar: TAMER DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SADIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesi sonucunda bilgi aktarımı için etkili öğretim yöntemlerine ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Öğrenciler; derslere aktif katılabilecekleri, öğrenirken aynı zamanda sosyalleşmelerine imkân sağlayan eğitim ortamlarını benimsemektedir. Öğrencilerin merkeze alındığı, üzerinde birçok çalışma yapılan ve yapılandırmacı eğitim anlayışına uygun öğrenme yöntemlerinden birisi de işbirlikli öğrenme yöntemidir. Bu çalışmada fen bilimleri öğretmenlerinin işbirlikli öğrenme yöntemi hakkında görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Sivas İlinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 18 farklı devlet okulunda görev yapan 22 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışma grubu amaçsal (amaçlı) örneklem çeşitlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi ile belirlenmiştir. Sınıf mevcutları, öğretmenlerin mesleki kıdemleri, öğretmenlerin çalıştıkları okulların konumları ve cinsiyet kriterleri göz önünde bulundurularak çeşitlilik sağlanmaya çalışılarak çalışma grubu olabildiğince zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışmasıdır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış vi görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu araştırmacı ve alanda uzman iki kişi ile birlikte geliştirilmiş çalışma öncesinde maddelerin amaca uygun olup olmadığı değerlendirmiştir. Değerlendirmeler sonucunda öğretmen görüşlerini belirleyebilmek amacıyla 7 soru hazırlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda fen bilimleri öğretmenlerinin görüşlerine göre; (1) küçük sınıfların daha yardımsever ve grup çalışmalarına yatkın olmaları nedeni ile yöntemin küçük sınıflarda uygulanmasının daha kolay olduğu, (2) bütün konularda işbirlikli öğrenme yönteminin uygulanabileceği, (3) işbirlikli öğrenme yönteminin akademik, sosyal, psikolojik ve ekonomik yönden faydalarının olduğu, (4) çalışma koşullarının işbirlikli öğrenme yönteminin uygulanması için uygun olmadığı, (5) öğretmenlerin derslerinde işbirlikli öğrenme yöntemine ara sıra yer verdiği fakat önemli bir kısmının fiziki koşullar, öğrenci düzeyleri, öğretmen deneyimlerinin yetersizliği, müfredat ve merkezi sınavların varlığı gibi nedenlerden dolayı, yöntemi kullanamadığı, (6) öğrencilerin işbirlikli öğrenme yöntemine karşı olumlu tepkiler verdiği, (7) yöntemi uygulamaya başlamadan önce kuralların ve yönergelerin öğrencilere, velilere ve idarecilere anlatılmasının uygulama süresince sorunlarla karşılaşılmasını engelleyeceği sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak öğretmenlerin işbirlikli öğrenme yönteminin uygulanmasına karşı olumlu baktıkları fakat yeterli imkânlara sahip olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effective teaching methods are started to be needed for information transfer as a result of the rapid progress in science and technology. Students embrace educational environments where they can actively participate in classes and which allow them to socialize while learning. The cooperative learning method is one of the learning methods in which students are placed to the core, on which many studies are conducted and which is in accordance with the constructivist education approach. In this study, the views of science teachers about the cooperative learning method were examined. The study group consists of 22 science teachers working in 18 different public schools affiliated to the Ministry of Education in Sivas province. The study group was determined through the convenience sampling method, which is one of the purposeful sample methods. The study group was tried to be enriched as much as possible by taking into consideration such criteria as class sizes, professional seniority of the teachers, locations of the schools where the teachers work and gender. The research method of the study is case study which is one of the qualitative research methods. A semi-structured interview form was used as the data collection tool in the study. The interview form was developed by the author together with two field experts and was evaluated as to whether the items were in accordance with the purpose in advance of the study. As a result of the evaluations, 7 questions were prepared in order viii to determine the views of teachers. The data obtained from the interviews were evaluated through descriptive and content analyses. At the end of the study, it was found: (1) that the method is more suitable to apply in small-sized classes since such classes are more helpful and prone to group work; (2) that the cooperative learning method can be applied in all subjects; (3) that the cooperative learning method has certain academic, social, psychological and economic benefits; (4) that the study subjects are not suitable for the implementation of the cooperative learning method; (5) that the teachers administer the cooperative learning method every once in a while, but cannot use the method due to reasons such as physical conditions, student levels, insufficiency of teacher experiences, curriculum and the exam system; (6) that the students respond positively to the cooperative learning method; (7) that explanation of the rules and directives to students, parents and managers before the method is initiated will prevent coming across problems during the application. In general, it was found that teachers are positive about the implementation of the cooperative learning method, but they lack sufficient opportunities.