Cebirsel kapalı cisimler teorisinde sanalların elenmesi ve cebirsel kapalı değer cisimlerinde sanalların elenmesine giriş
Elimination of imaginaries in algebraically closed fields theory and in algebraically closed valued fields
  1. Tez No: 406041
  2. Yazar: ALİ ONUR ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNENÇ ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalısmamızda modeller kuramının önemli kavramlarından biri olan sanalların elenmesi kavramını cebirsel kapalı cisimler ve cebirsel kapalı deger cisimleri için incelemekteyiz. Tez, ana konu için gerekli olan bazı temel model kuramsal kavramları genis bir perspektif içinde hatırlatarak baslamaktadır. Bu bölümün devamında cebirsel kapalı cisimlerde sanalların elenmesini, tanımlanabilir özellikleri ve tanımlanabilir operatörleri kullanarak kanıtladık ve ufak bir uygulama olarak bir kümeyi tanımlanabilir yapan en küçük cismin insası örnegini ifade ettik. Bundan sonraki bölümlerde ise cebirsel kapalı deger cisimleri teorisinde Hrushovski, Macpherson ve Haskell'in sanalların elenmesi kanıtını insa etmek için gerekli olan objeleri anlamaya çalıstık. Bu bölümün girisinde cebirsel kapalı deger cisimleri teorisinin tanımı ve belirtigimiz objeleri anlamak için gerekli olan model kuramsal kavramları sunduk.
Özet (Çeviri)
Our work consists of studying elimination of imaginaries in the context of algebraically closed fields and algebraically closed valued fields. This thesis starts by carefully defining some fundamental model theoretical tools which are needed for the main proofs of the following chapters. After this part, elimination of imaginaries in algebraically closed fields has been proved using definable properties and definable operations. As an application, we have expressed the construction of smallest field of definition of a definable set. Then, we studied the objects which are essential to understand Hrushovski, Macpherson and Haskell's proof of elimination of imaginaries for the theory of algebraically closed valued fields. In passing, we presented basic model theoretic properties of the theory of algebraically closed valued fields which are essential to understand indicated objects.