Kuadratık genelçekım kuramında karadelık çözümlerı ve entropi
Black hole solutions and entropy in quadratic gravitation theory
  1. Tez No: 406042
  2. Yazar: MEHMET HELVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMSİNAN DELİDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Karadelikler sahip oldukları yüksek gravitasyon alandan dolayı genelçekim kuramları için büyük önem taşır. Karadeliklerin yarı-klasik olarak incelenmesi sonucunda karadelik mekaniği yasalarının, termodinamik yasalarıyla olan benzerliği keşfedilmiştir. Bu benzerlik enerjiyi kütleyle, sıcaklığı yüzey gravite terimiyle, entropiyi karadeliğin yüzey alanıyla ilişkilendirir. Bu tez çalışmasında, 4-boyuttaki kuadratik genelçekim kuramı için hareket denklemleri elde edilmiş, bu denklemlerin boşluk durumundaki karadelik çözümleri ve karadelik termodinamiğinin birinci yasası üzerinden entropi hesabı çalışılmıştır. Çözümler statik karadelikler üzerinden incelenmiştir. Entropi hesabında R. Wald'un geliştirdiği formalizm kullanılmıştır. Bu formalizmde entropi, Killing ufku üzerinde hesaplanan Noether yüküyle orantılıdır.
Özet (Çeviri)
Owing to their strong gravitation field, black holes are of great importance to theories of gravitation. The semi-classical study of black holes has led to the discovery of the analogy between the laws pertaining to thermodynamics and to the mechanism of black holes. This analogy associates energy with mass, temperature with surface gravity term and entropy with the black hole's surface area. In this thesis, the field equations of a four dimensional quadratic gravitational theory have been obtained. Black hole solutions to these equations in vacuum and the first law of black hole thermodynamics is used together to study entropy of black holes. The solutions here presented of black hole have been examined in the context of static black holes, using the formalism developed by R. Wald. In this formalism, entropy is proportional to Noether charge calculated on Killing horizon.