Ankara Merkez ve Ayaş, Beypazarı ilçelerinde geleneksel Türk evi kapılarının analizi
Analysis of the doors of traditional Turkish houses in Central Ankara, Ayaş and Beypazarı districts
  1. Tez No: 125838
  2. Yazar: HAYDAR ALİ ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
ANKARA MERKEZ VE AYAŞ, BEYPAZARI İLÇELERİNDE GELENEKSEL TÜRK EVİ KAPILARININ ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Haydar Aü ŞAŞMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Geleneksel yaşamdan çağdaş yaşama geçiş geleneksel evlerin, kendi kaderine terk edilmesine neden olmuştur. Kendi kaderine terk edilen evler her geçen gün çeşitli nedenlerle birer birer yok olmaktadır. Evlerin iskelet yapısı ayakta dursa bile, en fazla kullanılan ahşap elaman olan kapılar, daha çabuk tahrip edilerek yok olmaktadır. Geleneksel evlere olan ilginin azlığı nedeniyle geleneksel kapıların aslına uygun olarak restorasyonuna gereken önem verilmemektedir. Bu çalışmada geleneksel Ankara evlerinin yoğun olarak bulunduğu Altındağ, Ayaş ve Beypazarı ilçe merkezlerindeki geleneksel evlerin kapılan incelenmiş, bu evlerde halen kalabilmiş aslına uygun olan dış kapılar ve oda kapılarından yalnızca önemli olanlarının röleveleri ve envanterleri çıkartılarak sonraki nesillere aktarılmak üzere belgelendirilmiştir. Geleneksel ahşap kapıların konstrüksiyonlan, metal tamamlayıcı elemanları ve kasaların incelenmesine önem verilmiştir. Buna göre; kapıların genel yapım teknikleri ve ölçüleri arasında benzerliklerin ve farklılıkların okluğu görülmüştür. Kapı yapımmda kullanılan kerestenin, üç merkezde dış kapılarda sarı çam iç kapılarda ise çam olduğu, biçim ve çizgilerin benzerlikler ve farklılıklar taşıdığı görülmüştür. Bilim Kodu -.5001013 Anahtar Kelimeler : Geleneksel Ankara evleri, kapılar, iç mekan, konut Sayfe Adedi : 246 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İhsan KÜRELİ
Özet (Çeviri)
11 ANALYSIS OF THE DOORS OF TRADITIONAL TURKISH HOUSES IN CENTRAL ANKARA, AYAŞ AND BEYPAZARI DISTRICTS (M.Sc. Thesis) Haydar Ali ŞAŞMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT Passing from traditional way of living to modern way of living left traditional houses alone by their own destiny. Houses left by themselves are disappearing one by one with various reasons. Even if the structural frames of the houses remain standing, the doors as most frequently used wooden elements, are more easily damaged and disappear more rapidly. Because of insufficient interest on traditional houses nobody pays enough attention on restoration of the traditional doors closely to their original shapes. In this work restoration of these traditional houses were examined in Altındağ, Ayaş and Beypazarı districts, where traditional houses are abundant, among them, relief and inventory of the outer and leaving and inventory of the outer and inner doors that are important were taken for documentation and leaving to the future generations. The author emphasizes on construction, metal fittings and frames of the traditional wooden doors. In this respect there were observed both some similarities and dissimilarities in construction styles and common sizes of the doors. Timbers used in door construction in all three of these districts were of yellow pine in outer doors, and pine in inner doors. Science code Key words Page number Adviser 500 10 13 Traditional Ankara houses, doors, interior, dwelling 246 Associate Professor Dr. İhsan KÜRELİ