Değişik kanal patlarıyla doldurularak retreatment yapılmış diş köklerinin kırılma direncinin değerlendirilmesi
Evaluation of the root fracture resistance of re-treated roots obturated with different root canal sealers.
  1. Tez No: 406181
  2. Yazar: DİDEM EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM KEMAL SÜBAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, değişik kanal patlarıyla (KP) doldurularak retreatment yapılmış dişlerin kırılma direncinin incelenmesidir. Çalışmamızda 140 adet yeni çekilmiş, tek kanallı alt çene küçük azı dişleri kullanıldı. Dişlerin kuron kısımları mine-sement sınırından kesildi ve 13 mm'lik kökler rastlantısal olarak 7 gruba (n=20) ayrıldı. 7 grubun 3 tanesi kontrol kalan 4 tanesi deney grubu olarak ayrıldı. Kontrol-Grup 1'deki köklere hiçbir işlem yapılmadı. Kontrol-Grup 2'de sadece şekillendirme işlemi yapıldı. Kontrol-Grup 3'de primer kanal dolgusu yapıldı ve sonra kanallar retreatment amacıyla boşaltıldı. Deney-Grup 4'de retreatment amacıyla boşaltılan kanallar AH Plus+güta perka kullanılarak lateral kondensasyon ile dolduruldu. Deney-Grup 5'de kanallar Activ GP, Deney-Grup 6'da kanallar MTA Fillapex ve Deney-Grup 7'de kanallar MetaSEAL ile dolduruldu. Çalışmada ProTaper Universal sistemi kullanıldı ve apikal şekillendirme F2 ile tamamlandı. Grup 3, 4, 5, 6 ve 7'deki kanallara yapılan primer kanal dolguları AH Plus ve lateral kondensasyon tekniği ile yapıldı. Retreatment işlemi yapılan Grup 3, 4, 5, 6 ve 7'de ProTaper Universal Retreatment D1, D2 ve D3 eğeleri ile primer kanal dolguları boşaltıldı ve F3 eğesi ile son şekillendirme yapıldı. Örneklerin apikal 4 mm'lik kısımları soğuk akrilik içine gömüldü ve kökler kırılana kadar baskı kuvveti (1mm/dk) uygulandı. Bulgular tek yönlü varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi ile istatistiksel olarak analiz edildi (P0.05). Kontrol-Grup 1 Deney–Grup 4'e kıyasla anlamlı derece yüksek kırılma direnci gösterdi (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the fracture resistance of re-treated roots using different root canal sealers. In our study, 140 reshly extracted human mandibular premolar teeth with single straight root canals were used. Crowns were removed from the enamel-cementum junction and root lengths were adjusted to 13 mm and divided into 7 groups (n=20). 3 groups of 7 groups were used as control groups and the other 4 groups were used as experimental groups. In group 1, no instrumentatiton or obturation was performed. In group 2, the roots were only shaped. In group 3, the roots were shaped and obturated and then the fillings were removed for retreatment. In the experimental groups 4 to 7, the primer root canal fillings (AH Plus+gutta-percha) were removed for the retreatment and the canals were obturated using AH Plus (Group 4), Activ GP (Group 5), MTA Fillapex (Group 6) and MetaSEAL (Group 7). In the study, the roots were shaped with ProTaper rotary system to size F2 for the primer root canal fillings. The primer roots fillings were then removed with ProTaper Universal Retreatment rotary instruments (D1, D2 and D3) and the final shaping was performed to the size F3 in the experimental Groups 3, 4, 5, 6 and 7. All samples were embedded vertically in self-curing acrylc blocks that exposed 9 mm of coronal part and subjected to the fracture resistance test in which a compressive loading (1mm/min) was applied until fracture. The data were analyzed by one-way analysis of variance (ANOVA) and the Tukey test (P0.05). Group 1 exhibited higher fracture resistance than Group 4 (P0.05).