Ekzotropya ve ezotropya varlığında plusoptix A09 fototarayıcıda izlenen bulgular
Plusoptix a09 photoscreening findings in the presence of ezotropia and exotropia
  1. Tez No: 406182
  2. Yazar: MERVE ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SILAY CANTÜRK UĞURBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Şaşılık varlığında çocuklarda ambliyopi taraması yapmak için geliştirilmiş bir fototarayıcı olan PlusoptiX A09 (PlusoptiX, Gmbh; Nürnberg, Almanya)'un bulgularını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: 09 Aralık 2013 ile 09 Aralık 2014 tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi göz kliniğine başvuran ve ekzotropya veya ezotropya tanısı alan olguların şaşılık tipi, kayma miktarı ve plusoptiX A09 bulguları retrospektif incelendi. PlusoptiX bulguları incelenip altın standart ortoptik ve sikloplejik muayene ile karşılaştırıldı. Duyarlılık ve özgüllük hesaplandı. Bulgular: Yaş aralığı 5ay ile 183 ay olan 105 olgu çalışma kapsamına alındı. 72 (%68.5)olguda ezotropya, 33 (%31.5) olguda ekzotropya mevcuttu. Ekzotropyalı olguların 18'i(%54.5) intermitan idi. Şaşılık varlığında PlusoptiX A09'un ölçüm yapamadığı veya yüksek refraksiyon kusuru tesbit ettiğ olgular % 59 idi. Bu oran sadece ezotropyalı olgular değerlendirildiğinde % 69; ekzotropyalı olgular değerlendirildiğinde duyarlılık % 36 olarak tespit edildi. Olgular kayma miktarına göre değerlendirildiğinde bu oran 30 PD'nin altında kayması olan olgularda % 35, 30 PD üzerinde kayması olan olgularda % 83 olarak tespit edildi. PlusoptiX intermitan olguların tümünde şaşılığı tesbit edemediği görüldü. Sonuç: PlusoptiX A09'un tek başına şaşılığa tanı koyamadığı izlendi. Özellikle kayma miktarı 30 PD'den düşük olanlarda ve intermitan ekzotropyası bulunanlarda duyarlılığı düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the results of plusoptiX A09 ( PlusoptiX, Gmbh; Nürnberg, Almanya), an instrument designed to screen for amblyopia in the presence of strabismus Method: In thıs retrospective study we evaluated patients who presented to the Bülent Ecevit University Eye Clinic with esotropia and exotropia between 09 November 2013 and 09 November 2014. The records were analyzed according to the type of strabismus,the amount of deviation, cycloplegic examination and PlusoptiX A09 findings. PlusoptiX findings were compared with the gold standart orthoptic examination and cycloplegic examination. Sensitivity and specificity were calculated. PlusoptiX records evaluated in three groups: strabismus evaluated group,high refractive eror group and missed group. Results: There was 105 patient in the study ages ranging between 5 months and 183 months. There was 72(%68.5) esotropia and 33(%31.5) exotropia in the study. 18(%54.5) patient had intermittant exotropia. PlusoptiX A09 failed to diagnose 43 patients. The overall sensitivity of the device to detect strabismus was %59. Ezotropia sensitivity was %69; exotropia sensitivity was %36. Regarding the degree of deviation sensitivity was %35 in deviation less than 30 PD and %83 in deviation more than 30PD. All of the intermitant patients were missed. Conclusion: PlusoptiX A09 should not be used as a sole method in screening for amblyopia due to strabismus. PlusoptiX A09 sensitivity was low in strabismus and decreased further in deviations less than 30 prism dioptri deviation.