Değişik içerikli kök kanal patlarının rat siyatik siniri üzerine nörotoksik etkileri
Neurotoxic effects of root canal sealers with different compounds on rat sciatic nerves
  1. Tez No: 341957
  2. Yazar: BUKET TUĞ KILKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TAŞDEMİR, DOÇ. DR. KÜRŞAT ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı değişik içerikli kök kanal patlarının rat siyatik siniri üzerindeki nörotoksik etkilerini değerlendirmektir. Toplam 40 adet Sprague-Dawley ırkı erkek rat kullanılacak kanal patlarına 4 deney (AH Plus, Smartpastebio, Sealapex ve GuttaFlow) ve 1 kontrol grubuna ayrıldı. Deneklerin siyatik sinirleri açığa çıkarıldı ve tüm gruplarda başlangıç, 5., 30. ve 120. dakikadaki (erken dönem) ve 2 hafta (geç dönem) sonraki aksiyon potansiyelleri elektrofizyolojik veri kazanım sistemi kullanılarak ölçülerek sinir ileti hızları hesaplandı. Geç dönem ölçümlerinin ardından histopatolojik inceleme için tüm hayvanlar sakrifiye edildi ve siyatik sinir patsız alanı da içerecek şekilde kesilerek çıkarıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde gruplar arasında Kruskall-Wallis ve Mann-Whitney U testleri, grup içinde ise Friedman ve Wilcoxon testleri yanılma düzeyleri düzeltilerek kullanıldı. Grup içi değerlendirmede, başlangıç ölçümleri ile 120. dakikadaki ölçümler karşılaştırıldığında, tüm deney gruplarındaki ortalama sinir ileti hızında 120.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the neurotoxic effects of root canal sealers with different compounds on rat sciatic nerves. A total of 40 male Sprague-Dawley rats were randomly divided into 5 groups: Control, AH Plus, Smartpastebio, Sealapex, and Guttaflow. Sciatic nerves of the rats were exposed and the compound action potentials were recorded for initial, 5, 30 and 120 minutes (early period) and 2 weeks (late period) by using an electrophysiologic data acquisition system for all groups and nerve conduction velocities were calculated. All the rats were sacrificed for histopathological evaluation following late period calculations and sciatic nerves were removed including the non-paste-contaminated area. Statistical evaluation of the data was performed by using Kruskall-Wallis and Mann-Whitney U tests for intergroup variables and Friedman and Wilcoxon test for intragroup variables with correcting p values.