Morbid obezite hastalarının mizaç ve karakter özellikleri
Temperament and character traits with patients with morbid obesity
  1. Tez No: 406187
  2. Yazar: MELEK CENGİZ METE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE SARAÇLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışma morbid obez hastaların sağlıklı kontrol grubuyla mizaç ve karakter özellikleri açısından karşılaştırılmasını amaçladı. Gereç ve yöntem: Çalışmanın hasta grubu 01.10.2013 – 01.04.2014 tarihleri arasında 6 ay boyunca psikiyatri polikliniğine konsülte edilen, bariatrik cerrahi öncesi psikiyatrik değerlendirme istenen morbid obez bireyler tarafından oluşturuldu. Sağlıklı kontrol grubu, hasta grubu ile benzer yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi özelliklerine sahipti. Hasta ve kontrol grubuyla yüz yüze görüşülerek psikiyatrik görüşme yapan klinisyen tarafından sosyodemografik veri formu ve DSM-IV Eksen 1 Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme uygulandı. Yüz yüze görüşme sonrası hasta ve kontrol grubuna Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Mizaç ve Karakter Envanteri Ölçeği verilerek doldurmaları istendi.Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki çalışmamızın istatistiksel analizi için SPSS 19.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışma grubu yaş aralığı 18- 65 yıl olan, 162'si (%65.9) kadın ve 84'ü (%34.1) erkek olmak üzere toplam 246 olgudan oluşmaktaydı. Morbid obez hastalar (n=160) ve sağlıklı kontrol grubu (n=86) grupları mizaç ve karakter alt boyutları açısından karşılaştırıldı. Morbid obez grubunun KA2 (kişilerarası özdeşim), ZK2 (belirsizlik korkusu), ZK4 (çabuk yorulma ve dermansızlık), ÖB1 (duygusallık), ÖB3 (bağlanma), ÖB (ödül bağımlılığı) toplam puanı, İY1 (sosyal kabullenme), İY4 (acıma), İY5 (erdemlilik, vicdanlılık), İY (işbirliği yapma) toplam puan ortalamaları kontrol grubundan istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek, YA4(düzensizlik), YA (yenilik arayışı) toplam puan ortalamaları kontrol grubundan istatiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptandı. Sonuç: Belli kişilik özelliklerinin obezite patogenezinde ve tedavi yanıtında etkili olduğu gözönüne alınarak hastaların tedavilerinin yönetiminde mizaç ve karakter özelliklerinin değerlendirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: In the present study, we aimed to evaluate the temperament and character traits differentiating with morbid obesity group from healthy individuals group. Material and method: The patient group of the study consisted of the morbid obese patients who was consulted to the psychiatric clinic of Bülent Ecevit University Faculty of Medicine before bariatric surgery between October 2013 and April 2014.The control group was similar to the patient group in terms of age, gender, education and marital status. The patients that did not have the diagnosis of any psychiatric disorders with SCID I were included in the healthy control group. Structured psychiatric interview for DSM-IV Axis 1 Disorders Clinical Interview was administered face to face with the patient and control group by the clinician. Then the morbid obese and control groups were asked to complete sociodemografic data form, temperament and character ınventory (TCI), beck depression and beck anxiety scale. SPSS 19.0 package software was used for statistical analysis of our cross sectional descriptive study. Results: The study group consisted of 246 cases of which 162 (%65.9) were females and 84 (%34.1) were males with an age range of 18-65 years and they were analysed in two groups as morbid obesity group (n=160) and the controls (n=86) to evaluate differentiating the temperament and character traits. Total mean point of ST2 (Transpersonal identification), HA2 (Fear of uncertainty ), HA4 (Fatigability), RD1 (Sentimentality), RD3 (Attachment), RD (Reward dependence), C1 (Social acceptance), C4 (Compassion), C5 (Pure-hearted conscience), C (Cooperativeness) of the morbid obesity group was found to be statistically significantly higher than the controls. Total mean point of NS4 (Disorderliness), NS (Novelty seeking) in the morbid obesity group was significantly lower than controls. Conclusion: We think that it is necessary to assess the temperament and character in the management of the treatment, considering certain personality traits to be effective in the pathogenesis and treatment response of obesity.