İki girişli iki çıkışlı prosesler için oransal kontrolör tasarımı
Proportional controller design for two input two output processes
- Tez No: 406270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER ÜSTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Proses kontrol endüstrisinde iki girişli iki çıkışlı proseslerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Otomotiv sektöründe, boyahane otomasyonunda sıcaklık ve nemin aynı anda kontrol edilmek zorunda olması örneğinde olduğu gibi çoğu kez sistem alt bileşenleri arasındaki etkileşim kontrol sürecini zorlaştırmakta, sistem başarımı kaygısından önce sistemi kararlı bir biçimde devreye alma sorununu beraberinde getirmektedir. Bu tez kapsamında ileriye yönelik olarak, çok girişli çok çıkışlı sistemler içi aynı problemi irdelemek hedefini saklı tutarak, yukarıda arz edilen iki girişli iki çıkışlı sistemler özelinde sistemi kararlı kılan tüm oransal kontrolörler parametrize edilecektir. Bu çalışma sırasında bağıl kazanç dizisi kavramı, köşegen baskınlık, merkezileştirilmiş ve merkezileştirilmemiş kontrol yaklaşımları, genelleştirilmiş Nyquist diyagramları, karakteristik değer eğrileri gibi kavramlar çözüm yolunda değerlendirilecektir. Kontrol teorisine cebirsel yaklaşım konusunda derinlik kazanılacak, uygulamada karşılaşılan zorluklar ve ön filtre tasarım teknikleri gibi yöntemlerde uzmanlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the process control industry number of the two input two output process is substantial. The interaction between the system subcomponents makes control process difficult many times, it brings the problem of activate the system as a stabil form before the system performance anxiety as in the case of temperature and moisture must be examined at the same time in the automotive sector and the dyehouse automation. The scope of this thesis as a forward looking, the goal of solving the same problem is kept hide for multi input multi output systems, all proportional controller makes the system stable will be parameterized in particular two input two output systems offered above. During this work, terms will be evaluated in solution way such as relative gain array, diagonal dominance, centralized control and decentralized control approaches, generalized Nyquist diagrams and characteristic value curves. Control theory will be gained depth about algebraic approach, difficulties in the application and the method such as pre-filter design techniques will be specialized.