Etkin atom numaralarını saçılma açılarına bağlı olarak hesaplayabilen bir yazılım paketi geliştirilmesi : zxcom
A software packet which i̇s developing and calculating effective atomic numbers depends on scattering angles: zxcom
- Tez No: 406269
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İÇELLİ, YRD. DOÇ. DR. ÖNDER EYECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Literatür taraması yapıldığında etkin atom numarası hesabı yapabilen programlar bulunmakta ve bu konu ile ilgili pek çok çalışma bulunmaktadır. Ancak yapılan hesaplamalarda etkin atom numarası ile saçılma açısı arasındaki korelasyon dikkate alınmamıştır. Bu tez çalışmasında ihmal edilen bu parametre hesaba katılarak, saçılma açısına bağlı ZXCOM adında yeni bir etkin atom numarası hesabı yapan yöntem oluşturduk ve bu yöntemin kullanıcılara kolaylık sağlaması için yöntemi program haline getirdik. Bu tez çalışmasında ise etkin atom numaralarını saçılma açılarına bağlı olarak hesaplayabilen bir yazılım olan ZXCOM programını tüm ayrıntıları ile anlatarak programı tez olarak literatüre kazandırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Looking the literature, there are so many programs which calculates effective atomic number. Moreover there are so many articles. Although calculating effective atomic number, take no account of relationship between radiation and angle. We thought about these topics and when we calculated the parameter which is angular displacement, we saw better results about effective atomic number. Moreover we made of a new method, call it a name ZXCOM. ZXCOM program can calculate affective atom number which depends on Rayleigh/Compton ratio and angular displacement; it has useful graphics easy to use. In this study, our main purposes are describing the ZXCOM program all the side and add to the literature for all users.