Bulk fill rezi̇n dental kompozi̇tleri̇n spektral, mekani̇k ve termal özelli̇kleri̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
A study of spectral, mechanic and thermal properties of bulk fill resin dental composites
- Tez No: 406328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURÇİN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Diş Hekimliği, Bioengineering, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bulk fill rezin dental kompozitler minimum işlem kolaylığı, gelişmiş fiziksel ve mekanik özellikleri ile üstün özelliklere sahiptir. Bu tez çalışmasında Surefill SDR, Xtra Base, Xtrafill ve Quixfill bulk fill rezin dental kompozitlerin halojen ışıkla polimerize edildikten sonra termal davranışları, spektral ve yüzey özellikleri, su absorplama ve mikrosertlik özellikleri in vitro incelemesi gerçekleştirilmiştir. Kompozitlerin farklı organik rezin matriks, inorganik doldurucu ve bağlayıcı ajan içerikleri sebebiyle bozunma sıcaklıkları, kalıntı miktarları ve camsı geçiş sıcaklıkları; partikül boyut dağılımı; polimerizasyon derecesi; mikrosertlik ve su absorplama özelliklerinin değiştiği belirlenmiştir. Dental kompozitlerin; polimerizasyon derecesi yüksek, su absorplaması düşük, mikrosertlik değeri yüksek, yüzey pürüzlülüğü düşük, camsı geçiş sıcaklığı yüksek ve en iyi termal kararlılığa sahip olmaları dental uygulamalar için istenen özelliklerdir. Sonuçta XB kompoziti en yüksek Tg değeri ve en yüksek polimerizasyon derecesine sahiptir. XF kompoziti en yüksek mikrosertlik değerine sahiptir. Tüm kompozitlerde birbirine yakın ve az miktarda su absorplama tespit edilmiştir. Su absorplama ve çözünürlük sonuçlarının ISO 4049 standartlarına klinik olarak uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bulk fill resin dental composites have excellent features as easy to dispense with minimal handling, improved physical and mechanical characteristics. In this thesis, thermal behaviors, spectral, surface, water sorption and microhardness properties of Surefill SDR, Xtra Base, Xtrafill and, Quixfill bulk fill resin dental composite polymerized by halogen light were studied by in vitro. It is determined that the degradation temperature, residue, glass transition temperature, particle size range, degree of conversion, microhardness and water sorption properties of the composites changed due to their different organic resin matrix, inorganic filler and interphase. Composites should have a high degree of conversion, low water sorption value, high microhardness number, low surface roughness, high glass transition temperature and best thermal stability for dental application. As a result, XB composite has the highest Tg value and degree of conversion. XF composite has the highest microhardness number. Also, all composites have similar and little amount of water sorption value. Consequently, the water sorption and solubility values of all materials are found clinically appropriate according to the ISO 4049 standards.