Fermi-Walker türevi ve geometrik uygulamaları
Fermi-Walker derivative and geometric applications
- Tez No: 406429
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde Frenet çatısı, Darboux çatısı ve Bishop çatısına göre Fermi-Walker türevi incelenmiştir. Dördüncü bölümde Lie grupları üzerinde Fermi-Walker türevi ifade edilmiştir. Beşinci bölümde hiperyüzeyler üzerinde Fermi türevi incelenmiş ve genellemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter, definitions which are needed in the further chapters are given. In the third chapter, Fermi-Walker derivative is expressed according to Frenet frame, Darboux frame and Bishop frame. In the fourth chapter, the Fermi-Walker derivative is expressed on Lie groups. In the fifth chapter, the Fermi derivative is examined on the hypersurfaces and generalized for n dimensional space.