Bozulmuş açlık glukozu ve bozulmuş glukoz toleransı (prediyabetik) olan hastalarda CO-peptin, NT-proBNP, pentraxin3, LP-PLA2 düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of CO-peptin, NT-proBNP, pentraxin-3, LP-PLa2 serum levels in subjects with impaired fasting glucose and impaired glucose tolerance (prediabetic groups)
  1. Tez No: 406606
  2. Yazar: ARZU ORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bozulmuş açlık glukozu (BAG), bozulmuş glukoz toleransı (BGT) ve sağlıklı kontrol gruplarında co-peptin, NT-proBNP, pentraxin-3 ve Lp-PLA2 düzeylerini inceleyerek, bu parametrelerin prediyabet erken tanısında biyobelirteç olup olamayacağını göstermeyi amaçladık. Çalışmaya CBÜTF Hafsa Sultan Hastanesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran BAG tanılı 50 olgu, BGT tanılı 50 olgu ve 50 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Periferik venöz kandan elde edilen serum örneklerinden co-peptin, pentraxin-3 ve Lp-PLA2 ELİSA, plazma örneklerinden NT-proBNP düzeyleri immunometrik kemiluminesans yöntemi ile tayin edildi. İstatistiksel analizde SPSS 15.0 programı, ANOVA varyans analizi, Banforoni ve Pearson Korelasyon Testi kullanıldı. Gruplar arasında cinsiyet, yaş, boy ve kilo açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken, bel çevresi bakımından anlamlı fark saptanmıştır. Prediyabetik gruplarda co-peptin, pentraxin-3 ve NT-proBNP düzeylerinin kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Her üç grup için yapılan korelasyon analizinde; BGT grubunda, NT-proBNP, pentraxin-3 ve co-peptin arasında pozitif korelasyon saptandı. Çalışmamız; prediyabet patogenezinin enflamatuar süreç ile ilgili olduğunu ve hipergliseminin çeşitli doku ve organları erken dönemde etkilediğini desteklemektedir. Pentraxin-3, co-peptin ve NT-proBNP sonuçlarımızın prediyabette özellikle BGT'nin erken tanısında yardımcı olabileceğini, ayrıca BAG ve BGT patogenezine ve prediyabet biyobelirteçlerini araştıran çalışmalara ve potansiyel terapötik yaklaşımlara katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Co-peptin,NT- proBNP,pentraxin- 3 and Lp-PLA2 levels have been assessed in serum or plasma in subjects with impaired fasting glucose (IFG), impaired glucose tolerance (IGT) and in healthy control to determine if any could be an early marker for prediabetes. Patients were recruited from the endocrinology outpatient department of Hafsa Sultan Hospital, Manisa. Fifty patients were enrolled in each group as IFG, IGT and healthy controls. Co-peptin, pentraxin-3 and Lp-PLA2 levels were determined in enous blood samples by an ELISA method. Plasma NT-proBNP measurement was done by an immunometric chemiluminescans method. For the statistical analyses, ANOVA variance, Banforoni and Pearson Correlation tests were used with SPSS 15.0 program. The groups were not statistically different in terms of gender, age, height and weight but waist circumferences were statistically different . Co-peptin, pentraxin-3 and NT-proBNP levels were significantly elevated in the prediabetic groups compared to the control group. The correlation analysis in the IGT group revealed that NT-proBNP,pentraxin-3 and co-peptin levels were all positively correlated. The results of our study support that an inflammatory process is involved and hyperglycemia underneath could have affected tissues and organs in the very early phases of prediabetes. Co-peptin, NT-proBNP and pentraxin-3 levels were significantly different in the prediabetic groups especially in IGT compared to the control group. Therefore, these markers could be potentially used as novel biomarkers in nondiabetic patients.for detecting IGT in the early stages.