Ailesinde nodüler guatr olan çocuklarda tiroid nodül prevelansı
The prevalence of thyroid nodules in the children of families with nodular goiter
- Tez No: 406654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AYLANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Nodüler guatrın genetik olarak kümelenmesi ile ilgili yeterli çalışma yoktur. Her ne kadar ikiz çalışmaları genetik bir kümelenme göstermişse de, bu konuyla ilgili yapılmış prospektif bir çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı ailesinde nodüler guatrı olan çocuklardaki nodül prevelansının değerlendirilerek ailesel kümelenmenin varlığının araştırılmasıdır. Yöntem: Ailesinde nodüler guatr tespit edilen ve edilmeyen çocukların tiroit ultrasonu ile değerlendirilerek nodül prevelansı hesaplanmıştır. Bulgular: Tüm çocukların 5'inde (%3.4) nodüler guatr saptandı. Ailesinde nodüler guatr öyküsü olan çocukların 2'sinde (%2.5), kontrol grubundaki çocukların 3'ünde (%4.7) nodüler guatr tespit edildi. 2 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuçlar: Bu çalışma nodüler guatr hastalığının ailesel yönünü araştıran ilk prospektif çalışmadır. Çalışmamızda nodüler guatrlı hastaların çocuk kitlesi hedeflenmiştir. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda MNG'lı hastaların çocuklarında nodüler guatrın kümelenmediği izlenmiştir
Özet (Çeviri)
Aim: There is not enough study on the genetic clustering of nodular goiter. Although twin studies have proved genetic clustering, there is no prospective study in this area. The aim of this study is to investigate about the existence of familial clustering by evaluating the prevalence of thyroid nodules in the children belonging to families with nodular goiter. Method: The prevalence of thyroid nodules has been calculated by evaluating the thyroid ultrasound results of children belonging to families with and without nodular goiter. Results: Nodular goiter was detected in 5 children (3.4%), 2 (2.5%) of them belonged to families with nodular goiter history and 3 (4.7%) of them were in the control group. There was no statistically significant difference between these two groups. Conclusions: This is the first prospective study to investigate the familial aspect of nodular goiter disease. In our study, children with nodular goiter were the target group. Following the statistical analysis, clustering of nodular goiter was observed in the children of patients with multinodular goiter.