Fluorokinolon grubu antibiyotik Siprofloksazin'in epileptojenik nörotoksisitesinin mekanizması ve sıçanlarda öğrenme fonksiyonlarına etkisi üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 40667
  2. Yazar: TAMBAY TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ HINCAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışma, deney hayvanlarında prokonvulsif ve konvulsif etkileri olduğu gözlenen; insanlarda kullanıldığında nadir de olsa epileptik nöbet, konvulsiyon, halusinasyon gibi ağır SSS etkileri olduğu bildirilen, fluorokinolon grubu antibiyotiklerin nörotoksik etki mekanizmasının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Farklı yol ve dozlarla uygulanan bir fluorokinolon, siprofloksazin* in (CPR), sıçan serebral dokusunda lipit peroksidasyonu (LP) indüklediği gözlenmiş; bu etkinin zincir kırıcı antioksidan ct-tokoferolle (VIT E), ksantin oksidaz inhibitörü allopurinolle (ALLO), ve nonkompetitif N-metil-D-Aspartat (NMDA) antagonist! dekstrometorfan (DM) ile önlenebildiği saptanmıştır. Farede iv CPR uygulaması ile indüklenen fatal konvulsiyonların kalsiyum kanal blokörleri, diltiazem ve nifedipinle ve DM ön uygulamasıyla önlenebildiği; VIT E, selenyum ve ALLO ile azaltılabildiği belirlenmiştir. Nonsteroidal antienflamatuvar ilaç fenbufen ile birlikte oral uygulanan CPR ile farede indüklenen fatal konvulsiyonlara karşı da DM ve ALLO ile koruyuculuk sağlanabileceği gözlenmiştir. CPR' in sıçanda kognitif fonksiyonlar üzerinde etkili olduğu iki-yönlü“Koşullu Sakınma Cevabı”(KSC) ölçümleri ile belirlenmiştir. Bu sonuçlar, in vitro GABA antagonistik etkisi olduğu bildirilen, CPR1 in SSS etkilerinde, eksitatör amino asit reseptör aktivasyonunun da rol oynadığı görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed to investigate the neurotoxic mechanism of fluoroquinolone antibiotics which have been reported to be preconvulsive and convulsive in laboratory animals, and, even though the incidence is low, inducing serious CNS side effects such as epileptogenic seizures, convulsions and hallucinations during human therapy. Induction of lipid peroxidation (LP) was observed in cerebral tissues of rats treated with the widely used fluoroquinolone, ciprofloxacin (CPR) with several routes and doses. Chain-breaking antioxidant, a-tocopherol (VIT E), xanthine oxidase inhibitor and radical scavenger allopurinol (ALLO); and noncompetitive N-Methyl-D-Aspartate (NMDA) antagonist, dextromethorphan (DM) pretreatment provided complete protection against LP. Convulsions and deaths induced by iv administration of CPR in mice were prevented by the treatment of animals with calcium channel blockers, diltiazem or nifedipine, and with DM; while VIT E and selenium or ALLO, pretreatments provided protection, as well. DM and ALLO pretreatments provided some protection against convulsions induced by the concomitant oral administration of CPR and the nonsteroidal antiinflammatory drug, fenbufen in mice. Destructive effect of CPR on cognitive functions was determined in rats by the measurements of two-way Conditioned Avoidance Response (CAR). The results of this study has suggested the involvement of EAA receptor activation and free radical mediated events in the CNS effects of CPR which has been attributed mostly to the GABA receptor antagonism.