Genç bireylerde ayak postürü, fonksiyonlar ve fiziksel aktivite düzeyinin incelenmesi
Examination of foot posture, functions and physical activity levels on young adults
  1. Tez No: 406709
  2. Yazar: HAZAL BERFİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM TARAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın amacı, genç bireylerde ayak postürünü ve fonksiyonunu araştırmak, ayak basınç dağılımlarını inceleyerek oluşabilecek patolojileri saptamak ve bu patolojilerin vücut postürüne, yaşam kalitesine ve fiziksel aktivite üzerindeki etkisini değerlendirmekti. Çalışmaya üniversite öğrencisi 80 kişi gönüllü olarak katıldı. Çalışmaya katılan tüm bireylere; tek bacak üzerinde durma testi, Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ), Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Derneği Skoru (AOFAS), Short Form-36 (SF-36), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (IPAQ), Newyork Postür Analizi skalası ölçekleri uygulandı. Kas gücü, eklem hareket açıklığı değerlendirmesi, kas kısalık testi yapıldı ve bireylerin demografik özellikleri kayıt edildi. Ayrıca dinamik ve statik pedobarografik analiz yapıldı. Çalışmanın veri analizinde“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) Version 20.0 (SPSS inc.. Chicago. IL. ABD) istatistik programı kullanıldı. Değerlendirme sonrasında, erkek katılımcıların fiziksel aktivite düzeyinin kadınlara oranla daha yüksek olduğu ve katılımcıların yarısından fazlasının orta düzeyde fiziksel aktiviteye sahip olduğu sonucuna varıldı. Ayak fonksiyonları açısından değerlendirmede katılımcıların ağrı ve yetersizlik alt parametreleri değerleri şiddetinin düşük olduğu ve bu sonuçların kişilerin aktivite kısıtlılığına neden olmayacak düzeyde olduğu tespit edildi. Ancak ayak problemlerinin, aktivite kısıtlılığına neden olmasa da mental sağlığı olumsuz yönde etkilediği görüldü. Çalışmanın sonucunda, genç bireylerin ayak değerlendirilmesinde objektif yöntemlerin kullanılmasının ve patoloji varlığının tespit edilmesinin kişinin yaşam kalitesini arttırması nedeniyle önemli olduğu görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is searching the foot posture and function on individuals, detecting potential pathology by scanning foot pressure distribution, and evaluating the effect of these pathologies on body posture, life quality and physical activity. 80 university students were included voluntarily in the study. Individuals who participated in the study, were subjected to single leg stance test, Foot Function Index (FFI), The American Orthopedic Foot and Ankle Society (AOFAS), Short Form- 36 (SF- 36), International Physical Activity Questionnaire- Short Form (IPAQ), New York Posture Analyses scale measures. In addition to that, muscle strength, range of motion were evaluated, muscle shortening was tested, and individuals' demographic features were recorded. Besides, dynamic and static pedobarographic analyses were done.“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) Version 20.0 (Spss inc.. Chicago. IL. ABD) statistic program was used for statistical analyses. According to results of the evaluation, it is concluded that physical activity level of men is higher than women and more than the half of the participants' physical activity level is medium. Foot function evaluation shows that the intensity of participants' pain and disability lower parameter values is low. This low value level did not cause activity restriction. Although foot problems do not cause activity restriction, they affect mental health negatively. At the end of the study, evidence showed that it is important to use objective methods for the evaluation of young adults' foot and to detect pathologies, in terms of increase of their life quality.