Ankilozan spondilit hastalarında miyokinlerin değerlendirilmesi
Evaluation of myokines in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 406736
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ankilozan spondilit (AS) özellikle aksiyal iskeleti ve sakroiliyak eklem (SİE)'leri tutan kronik inflamatuar bir hastalıktır. AS'de metabolik sendrom ve dolayısı ile kardiyovasküler hastalık riskinin artmış olduğu bildirilmiştir. Myokin olarak tanımlanan kaslardan sentezlenen ve salgılanan proteinlerin otokrin/parakrin yolla lokal ve endokrin yolla uzak dokularda etkinlik göstererek, hücreler arasında iletişimde görevli oldukları gösterilmiştir. Myokinler içerisinde sınıflandırılan irisin de iskelet kasından egzersizle ilişkili olarak salgılanan bir hormon olarak tanımlanmıştır.İrisinin total enerji tüketimini ve yaşam beklentisini artrırdığı, vücut ağırlığını azalttığı ve böylece obezite ve insulin rezistansı üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir.Kardiyovasküler hastalık riski ve metabolik sendrom sıklığının arttığının gösterildiği bir hastalık olan AS'de irisin başta myokin ve adipomyokinler vücut kitle indeksi ve lipid profilindeki değişim ile kardiyovasküler risk ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis (AS) is an chronic inflmmatory diseases which mainly affects sacroiliac joints and axial skeleton. Moreover the frequency of metabolic syndrome and cardiovascular disease risk was found to be increased in AS.Myokine is a term to define the proteins synthesized and secreted from muscle cells. They excer their effects locally by paracrine/otocrine ways and systematically by endocrine way. They took part in the cellular cross-talking. Irısin, which is one of the main mykokines, was first describes as a hormone secreted by muscle cells related with egcersize.Irısin and other myokines and adipokines could be associated with the changes in body mass index and lipid profile in AS, as a disease that may be related with increased cardiovascular risk and metabolic syndrome frequency.