Larenks kanserli hastalarda sağkalımı etkileyen faktörlerin multivaryant analizi
Multivariate analysis of factors predicting survival after diagnosis of laryngeal cancer
- Tez No: 406735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SONGU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Larenks kanseri tanısı alan hastalarda sağkalım sürelerinde son yıllarda belirgin bir artış olmamıştır. Tümör evresi, tümör yerleşimi, yaş ve cerrahi yaklaşım gibi bir dizi faktörün tanı ve tedavi sonrası prognozda ortak bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı laringeal kanser tanısı sonrası sağkalımı etkileyen faktörlerin prognozda etkinliğinin multivaryant analiz ile sunumudur. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde 2006-2014 yılları arasında larenks kanseri tanısı ile primer cerrahi tedavi ve gereğinde adjuvan tedaviler uygulanan 330 hastanın bulguları retrospektif olarak incelendi. Ortalama 5 yıllık sağkalım oranı %41,2 idi. Multivaryant analizde en güçlü risk faktörleri ilk tanı konduğu sırada hastanın yaşı, tümör evresi ve rekürenslerin gelişimidir. Diğer ortak değişkenler için düzenlemeler yapıldığında tümör yerleşimi ve cerrahi yöntem seçiminin sakalımda anlamlı etkisi olmamıştır. Gelecekteki çalışmalarda teşhis sonrası tedavinin yaşam kalitesine etkileri ve sigara ve alkol azaltılması veya kesilmesi gibi değiştirilebilir risk faktörlerinin etkilerinin multivaryant analizi araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
Survival in patients with laryngeal cancer has not increased remarkably within the last years. It is presumed that a variety of factors act jointly in predicting survival after diagnosis: tumour stage, tumour site, age and treatment approaches. The aim of this study is to present results of the prognostic factors from multivariate analysis. A retrospective study was conducted in İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. Cases with laryngeal squamous cell carcinoma which performed primary surgical treatment at years 2006 to 2014, resulting in a population sample of 330 patients. Overall 5-year survival was 41.2%. The strongest risk factors in multivariate analysis were age at first diagnosis, tumour stage, and the development of recurrences. The choice of treatment an tumour site did not strongly affect survival when adjusting for other factors. For future research it would be desirable to study the effect of treatment on quality of life in multivariate analysis as well as other modifiable risk factors as smoking and drinking reduction or cessation after diagnosis.