Sezaryen operasyonlarından pfannenstiel kerr ile modifiye misgav ladach yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison cesarean operations between pfannenstiel kerr and modify misgav ladach method
- Tez No: 406745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Sezaryen, modern obstetrik pratiğinde ilerleyen yıllarda dahada artan sıklıkta görülmektedir. Bu derece sık yapılan bir operasyonun anne ve bebek için hayat kurtarıcı gibi önemli bir avantajının olmasının yanısıra, aynı zamanda hastanın postoperatif süreçte komplikasyon oranlarının minimal olması gerekir. Bu çalışmada Misgav Ladach ve Pfannenstiel Kerr insizyon metodlarının, operasyon süresi, kanama miktarı, hastanede kalış süresi, enfeksiyon varlığı, postoperatif ağrı ve analjezi ihtiyacı açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 14.11.2014 ile 25.05.2015 tarihleri arasında başvuran, acil yada elektif sezaryen endikasyonu konulan 60 hasta katıldı. Daha önce sezaryen ile doğum yapmış, batın cerrahisi geçirmiş, kanama diyatezi öyküsü olan, operasyon öncesi son 48 saat içerisinde timpanik ateş ölçümü 37,5 ve üzeri, post-operatif iyileşme sürecini etkileyen kardiyak hastalığı, diyabetes mellitusu olan ve uterin rüptür gelişen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. 30'ar kişilik gruplara, modifiye Pfannenstiel Kerr yöntemi ile Modifiye Misgav Ladach metodu uygulandı. Randomizasyon bloklama yöntemi ile yazı tura atılarak yapıldı.Seçilen yöntem operasyon ekibine bildirildi. Kategorik verilerin gruplar arasında karşılaştırılmasında Pearson Chi-Square ve Fisher's Exact test kullanıldı. Ayrıca Hb ve VAS değerlerindeki değişimlerin grup faktörüne bağlı değişimleri Repeated Mesure Anova istatistiksel analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: C-section has become a more common in the modern obstetric practice in the recent years. In addition to having a life saving impact both on the mother and the baby, such a frequently applied operation should have minimal complications on the patient during the post-operation process. In this study we aimed to analyze the differences between Misgav Ladach and Pfannenstiel Kerr incision methods by considering operation time, amount of bleeding, hospitalization time, existence of infection, postoperative pain, necessity for analgesia. Methodology: This study conducted 60 patients which were both emergency and elected C-section in gynecology clinic of Izmir Katip Celebi Univercity Atatürk Education And Research Hospital Between 14.11.2014 and 25.05.2015 . Those patients who had a history of previous C-section and abdominal surgery, had timpanic fever higher than 37,5 C 48 hours before the operation, had a history of cardiac diseases that effect the post-operative healing, had diabetes mellitus and uterine rupture were excluded from study. Modified Pfannenstiel Kerr and Misgav Ladach techniques were employed to group of patient consisting of 30 patients. Operation team was informed before operation about randomly blocked system that assigned technique for each patient. Pearson Chi-Square and Fisher's Exact tests were used to compare the data between these groups. Additionally, the correlation between Hb, VAS data and group factor was evaluated by the Repeated Measure Anova statistical analysis.