Gestasyonel diyabetli hastalarda serum aromataz enzim aktivitesi ve liver receptor homolog-1 (LRH-1) düzeylerinin incelenmesi
Serum aromatase enzyme activity and liver receptor homolog-1 (LRH-1) levels were found in the menu with gestational diabetes
  1. Tez No: 571447
  2. Yazar: HASİP TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalıĢmada Gestasyonel Diabetli Hastalarda Serum Aromataz Enzim Aktivitesi ve LRH-1 (liver receptor homolog-1) Düzeylerinin ĠncelenmiĢtir. Gestasyonel diyabet, ilk defa gebelik sırasında saptanmıĢ kan Ģekeri yüksekliği olup tip 2 diyabet geliĢimi için risk olan prediyabet durumlarından biridir. Gestasyonel diyabetlide gebelik öncesinde diyabet yoktur. Gebelik sırasında bazı hormonlar bebeğin geliĢimi için normalden daha fazla salgılanır. Bu da kan Ģekerinin yükselmesine neden olur. Aromataz, androjenlerin östrojenlere dönüĢtürülmesinden sorumlu bir sitokrom P450 enzimdir. Kadınlarda üreme sisteminde, yağ dokusunda, karaciğer, beyin ve testislerde bulunur. Aromataz enzimi aynı zamanda testiste Leydig ve Sertoli hücreleri ile birlikte germ hücrelerinde de bulunur. Aromataz enzimi östrojen üretimi yanında vücut yağ dağılımının düzenlenmesinde rol oynar. liver receptor homolog-1 (LRH-1) ayrıcada bilinen NR5A2 (nuclear receptor subfamily 5, group A, member 2) insanlarda NR5A2 geni tarafından kodlanan bir proteindir. LRH-1, hücre içi transkripsiyon faktörlerinin nükler reseptör ailesinin bir üyesidir. LRH-1, geliĢim, kolesterol taĢınması, safra asidi homeostazı ve steroidogenezisin düzenlenmesinde kritik bir rol oynar. LRH-1, bağırsak, karaciğer ve ekzokrin pankreas dahil endodermden türetilen dokularda ve ayrıca overde ifade edilir. Bu dokularda, LRH-1 geliĢiminde, ters kolesterol taĢınımı, safra asidi homeostazı ve steroidojenezde baskın bir rol oynar. Bu çalıĢmanın amacı Gestasyonel diyabette aromataz enzim aktivitesi ve LRH-1'in seviyeleri ile ilgili verileri gözden geçireceğiz. Bu veriler, aromataz enzim aktivitesi ve LRH-1 i önemli fonksiyonel farklılıkları vurgulamakta ve düzeylerinde meydana gelen değiĢimleri belirlemek tedavisi için yeni projelere ıĢık tutacak ve biyolojik cevabı modifiye edici olarak klinik kullanımı özellikle tedavi için yarar sağlıyacaktır. Bütün bu araĢtırma sonuçlarından yola çıkarak Gestasyonel Diabetli Hastalarda Serum Aromataz Enzim Aktivitesi ve LRH-1 (liver receptor homolog-1) Düzeylerinin Ġncelenmesi amaçlanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
In this study, Serum aromatase enzyme activity and LRH-1 levels were investigated in patients with gestational diabetes. Gestational diabetes is a condition in which the baby's blood sugar level is elevated during pregnancy and is a risk factor for developing Type 2 diabetes. Gestational diabetes does not have diabetes prior to pregnancy.During pregnancy, some hormones are secreted more than normal for the development of the baby.This causes the blood sugar to rise. Aromatase is a cytochrome P450 enzyme responsible for the conversion of androgens into estrogens. It is found in the reproductive system, fat tissue, liver, brain and testicles.Aromatase enzyme is also found in germ cells in the testis with Leydig and Sertoli. Aromatase enzyme plays a role in regulating the body fat distribution as well as the production of estrogen. liver reupter homologous-1 (LRH-1) is also known as nr5a2 (nuclear reupter subfamily 5, Group A, member 2) A protein encoded by the nr5a2 gene in humans.LRH-1 is a member of the recombinant receptor family of intracellular transcription factors. LRH-1 plays a critical role in the development, transport of cholesterol, homeostasis of bile acids and the regulation of steroids. LRH-1 is expressed in tissues derived from endodermden, including the gut, liver and exocrine pancreas, and also overde. In these tissues, it plays a dominant role in the development of LRH-1, reverse cholesterol transport, bile acid homeostasis and steroids. v The aim of this study was to investigate the data on aromatase enzyme activity and levels of LRH-1 in gestational diabetes. These data highlight significant functional differences in aromatase enzyme activity and LRH-1 and shed light on new projects for the treatment of changes occurring at levels and will benefit especially for the treatment of clinical use as a biological response modifier. The aim of this study was to investigate Serum aromatase enzyme activity and LRH-1 levels in patients with gestational diabetes.