Eskişehir ilindeki bazı crocus L. türleri üzerinde anatomik, morfolojik ve kimyasal araştırmalar
Anatomy, morphology and chemical investigations some crocus L. species grown in Eskisehir
- Tez No: 406860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir il sınırları dahilinde yayılış gösteren 2'si endemik olan 3 Crocus L. türünün; (C. ancyrensis Herbert (Maw), C. antalyensis Mathew ve C. chyrsanthus (Herbert)) anatomik, morfolojik ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Morfolojik çalışmalarda; 3 Crocus türünün; korm, tunika tipi, yaprak kını sayısı, brakte, brakteol yapıları, tepal ölçüleri, perigon tüpü ve stilus gibi karakterleri incelenerek morfolojik çizimleri yapılmıştır. Anatomik çalışmalarda; kök, gövde ve yapraklardan alınan enine kesitler incelenmiş ve çizimleri yapılmıştır. Kimyasal çalışmalarda ise; yumru, stilus ve tepallerden mikrodistilasyon yoluyla uçucu bileşikler elde edilmiş ve Gaz Kromatografisi (GK) ve Gaz Kromatografisi/Kütle Spektrometrisi (GK/KS) ile uçucu bileşiklerin kimyasal analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out upon anatomic, morphologic and chemical researches of 3 species Crocus L. that distribute in Eskisehir (C. ancyrensis Herbert (Maw)-endemic, C. antalyensis Mathew-endemic, C. chyrsanthus (Herbert)). In morphological studies, the characteristics of the 3 Crocus species like the corm, tunic, shape, the cataphyl number, the bract, the bracteol structure, the tepal measurements, the perigon tube. In anatomical studies, the cross sections that are taken from the roots, stems and leaves of the plants have been examined and the drawing of them have been made. In chemical studies, the volatile compounds obtained by microdistillation of bulb, stylus, tepals and the volatiles were analyzed by GC and GC/MS, simultaneously.