Spor etkinliklerinde gönüllü motivasyonu: 2011 Avrupa Gençlik Olimpiyatları örneği
Sports events volunteer moti̇vati̇on: 2011 European youth olympcs
  1. Tez No: 406867
  2. Yazar: SERKAN BERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SERDAR TEREKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, gerek dünya çapında, gerekse ülkemizde önemi her geçen gün artan“etkinlik yönetimi”kavramı ile özellikle spor etkinliklerinde görev alan gönüllülerin yönetimi konusu temel alınmıştır. Bu sayede, ilerleyen yıllarda gerçekleştirilmesi kesin ya da planlanan spor etkinliklerinin başarısına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Spor etkinliklerinin başarısında önemli role sahip olan gönüllülerin hangi motivasyonel faktörler sonucunda etkinliklere katılmayı tercih ettikleri sorularının yanıtlarına cevap aranmıştır. Bu amaçla, temel motivasyon kaynaklarını belirleyebilmek için, öncelikle Erzurum Universiade 2011 Kış Oyunlarında görev alan 108 gönüllü üzerinde bir pilot çalışma yapılmış, açıklayıcı faktör analizi kullanılarak, çalışmanın faktörleri belirlenmiştir. Bu sayede son halini alan anket formu, Trabzon 2011 Avrupa Gençlik Olimpiyatları'nda görev alan 540 gönüllüye uygulanarak, araştırmanın veri toplama ayağı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nicel verilerin analiz aşamasında ilk olarak gönüllülerin cinsiyet, yaş, eğitim ve medeni durum gibi demografik özellikleri betimleyici istatistikler yardımıyla ortaya konmuştur. Daha sonra, çalışmanın gerçekleştirileceği etkinliğin özelliklerine uygun seçilen Gönüllü Motivasyonu Ölçeği ile demografik özellikler arasında anlamlı bir istatistiksel ilişkinin varlığı öncelikle ki-kare testi olmak üzere bağımsız örneklem t-Testi ve tek yönlü varyans analizi (One-way Anova) kullanılarak araştırılmıştır. Ayrıca, insanların spor etkinliklerine gönüllü olarak katılmasının ardındaki motivasyonların temelinde yatan boyutları belirlemek amacı ile de Açıklayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Bununla birlikte gözlem yöntemiyle elde edilen nitel veriler yorumlanarak, spor etkinliklerindeki gönüllü yönetiminin gerçekleşme süreci irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been concentrated on Event Management concept which has increasing importance both in Turkey and in global scale. Especially the volunteer management subject has been taken as a basis to this study. With the help of this thesis it has been aimed that the study will add value to the success of the big or smaller scale international sporting events which is on the process of planning or bidding for hosting the games in Turkey. It has been tried to find answers to the motivational factors which is effecting the volunteers to participate to the sporting events who has important role on the implementation of the sporting events. For this purpose, to be able to identify the sources of basic motivation initially a pilot study has been done on Erzurum Universiade Games over 108 volunteered participant who got different roles during the games. After the pilot study the factors of the study has been clarified with using explatory factor analysis. The survey tool which took the last version with this analysis has been given to 540 volunteers who took part in Trabzon 2011 Europen Youth Olympics on different positions and this way the data collection phase of the research has been done. On the analysis phase of the quantitative data which is gathered through data collection firstly the sex, age, education and maritial status demographics of the volunteers is focused with the help of clarifying statistical methods. After this phase, the meaningful releation existance has been searched between the volunteer motivation scale and the demographical characteristics of the sporting event considering the specialties with using Chi-square test, t-Test and varience analysis (One-way Anova). Furthermore, in order to determine the dimensions which lies on the base of the motivations of the volunteers that makes them to participate to sports events explatory factor analysis has been done. Together with all these the data which has been gathered through observing method has been understood and the process of sports events volunteers management application.