Deneysel akut pankreatitte thymoquinone'nin koruyucu etkisi
Protective effect of thymoquinone on acute pancreatitis in an experimental model
  1. Tez No: 406877
  2. Yazar: YUSUF İLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ ŞENOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Caerulein ile indüklenen deneysel akut pankreatitte, thymoquinone'nin (TQ) proflaktik ve tedavi edici etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Toplamda 42 adet Wistar albino cinsi erkek sıçan kullanılarak caerulein ile indüklenmiş akut pankreatit modeli yapılmıştır. Sıçanlar rastgele 5 gruba ayrıldı. Gruplar şöyledir. Kontrol grubu 1 (6 sıçan), Kontrol grubu 2 (6 sıçan), Akut pankreatit grubu (10 sıçan), pretreatment grubu (10 sıçan), postreatment grubu (10 sıçan) olarak ayrıldı. Akut Pankreatit 50 mcg/kg İntraperitoneal (İP) caerulein ile oluşturuldu. Pretreatment grubuna iki doz 20 mg/kg/ip TQ uygulandıktan sonra caerulein ile AP indüklenmiştir, Postreatment grubuna ise caerulein ile AP indüklendikten sonra 2 doz 20 mg/kg/ip TQ uygulandı. Gruplar arasında serum amilaz, lipaz, TNF alfa, NF-kβ düzeyleri ve pankreas dokusunda MDA düzeyleri ve TUNEL methodu ile pankreatik asiner hücrelerde apoptozis değerleri çalışıldı. Pankreas dokusunda histopatolojik olarak alveolar dejenerasyon, yağ nekrozu, parankim nekrozu, vasküler konjesyon ve pankreas dokudaki mononükleer hücre infiltrasyonunu açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aims: It was aimed that prophylactic and therapeutic effects of thymoquinone (TQ) in caerulein induced experimental acute pancreatitis. Materials and Methods: The model of caerulein induced acute pancreatitis was created by using 42 Wistar albino male rats in total. The rats were randomly divided into 5 groups. These groups are control group 1 (6 rats), control groups 2 (6 rats), acute pancreatitis groups (10 rats), pretreatment group (10 rats) and posttreatment group (10 rats). Acute pancreatitis was created with 50 mcg/kg intraperitoneal (ip) caerulein. In pretreatment group, acute pancreatitis was induced with caerulein after applied two doses 20 mg/kg/ip TQ, but in post-treatment group two doses TQ 20 mg/kg/ip TQ were applied after induced acute pancreatitis with caerulein. Serum amylase, lipase, TNF alpha, NF-kβ levels, MDA levels in pancreatic tissue and apoptosis values in pancreatic acinar cells were studied in between groups. The pancreatic tissue was evaluated as histopathological in terms of alveolar degeneration, fat necrosis, parenchymal necrosis, vascular congestion and mononuclear cells infiltration in pancreatic tissue.